Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandirea permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandirea permisului de conducere

Am avut o condamnare de 9 luni cu suspendare pentru conducerea unui autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice care a expirat pe 26 februarie 2013. Cand si care sunt pasii de urmat pentru redobandirea permisului auto si daca se poate da vreo derogare,avand in vedere ca am avut permisul auto 14 ani fara sa am evenimente sau incalcari ale legii?

florinmoisa, utilizator
obtineti un nou permis de conducere daca va inscrieti la examane dupa un an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

Atentie! inca sunteti in termenul de incercare de 2 ani care se adauga la pedeaspa efectiv aplicata de 9 luni, deci abia dupa 2 ani si 9 luni veti fi reabilitat de drept.

nu are relevanta experienta ca sofer, aceasta a fost avuta in vedere la individualizarea pedepsei.