Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comisioane bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comisioane bancare

Buna ziua,
Am un credit la Banca facut in martie 2009 la care mi s-au adaugat comisioane de administrare si de risc iar dupa cateva zile de intarziere sunt sunata constant pentru a achita rata. Este normal asa ceva? Cum ar trebuii sa procedez in astfel de situatii.
Va multumesc !
gi-jane2, moderator
E normal sa fiti anuntata ca ati intarziat, poate ati uitat..
Nu exista nicio legatura intre comisioane si faptul ca sunteti sunata.
Sunt clienti care au obtinut in instanta eliminarea comisionului de risc. Pana la instanta, va puteti plange protectiei consumatorului.
gi-jane2, moderator
Dupa 5 zile de intarziere banca trebuie sa isi constituie provizioane. Dumneavoastra socotiti ca 5 zile de intarziere inseamna de fapt 35 de zile termen de plata, de la o scadenta la alta fiind 30 de zile (aproximativ, depinzand de luna). Data scadentei inseamna ULTIMA zi de plata. Daca nu ati achitat pana atunci inseamna ca nu ati respectat contractul semnat de dvs, deci e normal sa va sune.