Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea permisului pentru 4 luni in urma unei ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea permisului pentru 4 luni in urma unei cercetari penale.

Buna ziua.In data de 28 septembrie 2012 am fost oprit de politia rutiera, eu circuland cu un scuter, a carui capacitate cilindrica eu o stiam de 49cmc, fapt relevat din cartea de identitate pe care am primit-o la el in urma achizitionari acestuia de la o cunostinta.Scuterul a fost inmatriculat la primarie, cu numere galbene, de catre fostul proprietar.Cand unchiul meu, proprietarul de drept al scuterului, a intrat in posesia scuterului, acesta fiind inmatriculat la primarie, a mers la acestia pentru schimbarea numelui de pe certificatul de inmatriculare.Dupa finalizarea contractului de vanzare-cumparare, am mers cu toate actele la o firma de asigurari si am facut si asigurare la el, neavand pana acum.Acest lucru s-a intamplat in anul 2010.Revenind la ideea de la care am plecat, in septembrie anul trecut am fost oprit de un organ al politiei romana, care din cate am observat m-a urmarit o perioada de vreme, pentru a-mi lua actele, a ma ruga sa il urmez la sectia de politie pentru a-mi deschide dosar penal pentru ca am condus o "motocicleta".Eu detin carnet categoria A si B.In baza acestor lucruri, mi s-a intocmit dosar penal pentru conducerea unui autovehicul neinmatriculat si cu numar fals.In urma acestui lucru carnetul mi-a fost suspendat.In decursul a cateva zile am fost solicitat de politist sa merg cu scuterul la verificare la RAR, unde acesta a fost gasit de 150cmc, in baza seriei de pe sasiu, chiar daca in cartea lui scria ca este de 49cmc.Cercetarea a fost incheiata de 14.02.2013.De la inceperea urmaririi penale, eu am solicitat si primit doua dovezi de la parchet, pentru prelungirea dreptului de a conduce, valabile 30 de zile fiecare.Pana la solutionare nu am mai depus nici o cerere pentru ca nu am mai avut nevoie sa conduc, astfel ultima data la care am condus a fost 21.12.2012.Dupa finalizare, am achitat amenda administrativa care mi-a fost data si cand m-am dus sa imi recuperez permisul mi s-a spus ca acesta este suspendat 4 luni, calculandu-se din 21.12.2012.

Intrebariile mele sunt urmatoarele:

1.Cum poate fi, si mai ales de ce, suspendat permisul 4 luni (120 zile)?Nu am gasit in legislatia rutiera aceasta reglementare.Maximul a fost de 3 luni (90 zile).

2.Am impresia ca autoritatiile au incercat sa ma scoata tap ispasitor pentru niste greseli comise tot de ei, acuzandu-ma de faptele prezentate, pentru ca nu au mai existat asemenea cazur in zona noastra.Deobicei cei care isi iau scutere si le inmatriculeaza pe primarie nu au asigurare facute la el, nu au verificare si cel mai grav nu au permis pentru categ. A.

3.Cand mi s-a prezentat sanctiunea referitoare la suspendarea permisului, am fost informat si am mers sa ma si programez pentru sustinerea unui examen de 15 intrebari pentru a-mi fi redusa sentinta la 90 de zile.Astazi am mers acolo sa il sustin, am promovat, dupa care toti cei aflati acolo sunt instiintati de cei doi politisti supraveghetori ca trebuie sa completam o cerere si sa mergem cu niste acte la politie si ca trebuie sa respectam cumulativ 3 criterii:1.Sa avem permisul de mai mult de un an (respect), 2.Sa nu mai fi beneficiat de serviciul acesta in ultimii 3 ani(respect) si 3.Sa nu mai fi avut permisul suspendat in ultimii doi ani (lucru pe care nu il respect pentru ca permisul meu a fost suspendat tot in anul 2012 30 de zile pentru neacordare de prioritate la treceria pentru pietoni).Deci acest lucru nu ar fi trebuit sa imi fi fost mentionat inainte de a sustine acest examen si a veni din alta localitate pentru a-l sustine, lasand scoala si alte cele pentru acest lucru, pe care acum tind sa cred ca l-am facut in zadar?

Multumesc frumos!!! :)
1. puteati sa cereti de la inceput o prelungire a dreptului de a conduce. In lipsa acestei cereri, poate sa va 'tina' carnetul ani si ani

2.nu am de unde sa stiu dosarul dvs.

3. legea se presupune ca o cunoaste toata lumea, nu trebuia sa vi se comunice (chit ca era de bun simt probabil!)
Pai am cerut prelungire.Mi-am luat doua.Daca nu le luam pe acelea, practic la data incheierii cercetarii imi inapoiau carnetul pe loc.Cu ce nu sunt eu in clar este aceasta sentinta de 4 luni.Pentru ce 4 luni?Inteleg ca se dau 3 luni de suspendare a carnetului pentru orice infractiune comisa, dar de unde este luna aceasta a 4-a.E vreun bonus ca am fost mai prost si nu am mers in instanta cu ei si pentru ca am cooperat si am lasat sa fie cum vor ei?