Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda contraventionala

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: desi in pv de sanctionare scrie clar ca am oprit auto , am fost amendat de politia locala pentru stationarea pe trotuar , cu amenda de 700 lei, in baza unei hotarari a Consiliului local din orasul respectiv . Va rog sa-mi spuneti daca este legala aceasta hotarare de consiliu si daca nu ar fi fost normal sa mi se aplice o amenda conform codului rutier?? Care este articolul din codul rutier cu amenzile pentru aceasta contraventie ??
Am constatat ca in Bucuresti exista astfel de HCL lovite de nulitate absoluta, in baza carora suntem sanctionati.In ce localitate s-a intamplat? Solutia e sa formulati plangere contrav. in 15 zile.
Art. 108. din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 prevede:
(1) Săvarşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe langă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
a) 2 puncte de penalizare pentru săvarşirea următoarelor fapte:

8. staţionarea neregulamentară;
multumesc mult.