Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... se platea taxa auto in 2007 sau nu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

se platea taxa auto in 2007 sau nu

Buna ziua,

Am achizitionat un autoturism inmatriculat prima data in Romania in anul 2005. In anul 2007 a fost vandut si inmatriculat de al doilea proprietar, in 2008 a fost inmatriculat de al 3-lea proprietar.
In 2013 am achizitionat acest autoturism si urmeaza sa-l inmatriculez. Am sunat la AFP de care apartin sa vad daca trebuie sa platesc taxa de poluare sau nu, si raspunsul a fost negativ, pe motiv ca taxa a fost platita de cel care a inmatriculat masina in 2007 si ca trebuie sa merg la AFP pentru a primi o adeverinta din care sa rezulte ca nu s-a cerut restituirea taxei de prima inmatriculare.
Cand am ajuns la AFP cu cererea pentru eliberarea adeverintei mai sus mentionate mi s-a spus ca trebuie sa platesc taxa de poluare pe motiv ca in 2007 nu se platea aceasta taxa decat pentru autoturismele second hand aduse din afara Romaniei.
Am sunat si la un alt sector la asistenta contribuabili si acolo am primit acelasi raspuns telefonic, nu trebuie sa platesc.
Fostul proprietar, cel care a inmatriculat autoturismul in 2008 a spus ca nu a platit aceasta taxa, dar din pacate nu pot sa iau legatura cu cel care a inmatriculat autoturismul in 2007 sa aflu daca a platit aceasta taxa sau nu.
Stie cineva daca in 2007 se platea intradevar numai pentru autoturismele second hand aduse din afara Romaniei, aflate la prima inmatriculare sau se platea pentru toate autoturismele?
Va multumesc anticipat?
Nu se platea decat pt cele aflate la prima inmatriculare (noi sau second hand)