avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale credite bancare(fidejusori)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

credite bancare(fidejusori)

Sotul meu este administrator la o firma(SRL) cu 3 asociati.La toate creditele bancare toti au semnat ca fidejusori.In cazul
in care casa lui sotul meu este ipotecata,banca poate sa execute silit acest bun?(Deocamdata am inceput sa ne gandim
doar teoretic la aceste lucruri deoarece incep sa apara din ce in ce mai multe probleme cu firma).
Cel mai recent răspuns: crifera , utilizator 18:30, 20 Februarie 2009
banca poate sa vanda apartamentul ipotecat in cazul in care nu se vor achita ratele sau, in cazul in care nu se va obtine o noua esalonare a ratelor scadente. Contractul de credit este titlu executoriu astfel incat banca nu va actiona firma mai intai in judecata, ci va trece direct la executare silita.
Multumesc pentru raspuns.
daca vor exista restante banca va incerca mnai intai sa recupereze banii din bunurile firmei
eu asa am inteles din enunt ca asemnat ca fidejusor si ca ipoteca nu are legatura cu acest credit al firmei
in ncazul acesta daca din bunurile firmei banca nu recupereaza integral banii chiar daca ar trece la executarea casei trebuie sa se dea intai banii ceui care are ipoteca
Oricum in cazul in care acesta a pus si interdictie de instrainare nu poate sa execute casa decat cu acordul celui care are ipoteca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantul ipotecar raspunde cu bunurile sale? Nicoleta Popescu Nicoleta Popescu Buna ziua am girat casa pentru firma fratelui meu firma a dat faliment,am fost contctact de catre banca in vedere solutionarii ceditului respectiv si m-au ... (vezi toată discuția)
B.o avalizate relunelu relunelu Societatea are un credit la o banca garantat cu 50% depozit cash colateral ,diferenta fond FNGCM , si BO avalizate in nume personal de adm. si sotii. ... (vezi toată discuția)
Credit restant Mariana_mm Mariana_mm Buna ziua! Am luat un credit de la banca in 2007 si am intarziat cu ratele incepand cu anul 2009. Am anuntat banca ca firma s-a inchis dar nu am vrut sa imi ... (vezi toată discuția)