Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale credite bancare(fidejusori)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

credite bancare(fidejusori)

Sotul meu este administrator la o firma(SRL) cu 3 asociati.La toate creditele bancare toti au semnat ca fidejusori.In cazul
in care casa lui sotul meu este ipotecata,banca poate sa execute silit acest bun?(Deocamdata am inceput sa ne gandim
doar teoretic la aceste lucruri deoarece incep sa apara din ce in ce mai multe probleme cu firma).
banca poate sa vanda apartamentul ipotecat in cazul in care nu se vor achita ratele sau, in cazul in care nu se va obtine o noua esalonare a ratelor scadente. Contractul de credit este titlu executoriu astfel incat banca nu va actiona firma mai intai in judecata, ci va trece direct la executare silita.
Multumesc pentru raspuns.
daca vor exista restante banca va incerca mnai intai sa recupereze banii din bunurile firmei
eu asa am inteles din enunt ca asemnat ca fidejusor si ca ipoteca nu are legatura cu acest credit al firmei
in ncazul acesta daca din bunurile firmei banca nu recupereaza integral banii chiar daca ar trece la executarea casei trebuie sa se dea intai banii ceui care are ipoteca
Oricum in cazul in care acesta a pus si interdictie de instrainare nu poate sa execute casa decat cu acordul celui care are ipoteca