Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ocupare spatiu abuziva
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ocupare spatiu abuziva

Buna ziua,

va rog frumos sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarea problema:
pe casa scarii la etajul 4 presedinta asociatiei a construit langa garsoniera ei inca o camera, destinata locuirii, privandu-ne de lumina si aerisire(in camera construita de ea a ramas geamul scarii si caloriferul)
a obtinut autorizatie de la primarie pe baza unui tabel scris manual si semnat de cativa vecini, anexat la un proces verbal al unui sedinte de locatari in cadrul carei s-a discuta altceva , iar dupa ce s-au obtinut semnaturile pentru participare a completat ea in lipsa locatarilor "s-a discutat inchirierea spatiului de la etajul patru in vederea unei constructii"
la etajul patru exist a14 garsoniere si 4 nu au semnat niciun fel de act.
in bloc exista in total 56 garsoniere si in total semnaturi pe tabel au fost 30.
vreau sa stiu daca este necesar consimtamantul tuturor locatarilor pentru a putea construi, mai ales al celor de la etajul 4 !
este nevoie de acceptul tuturor.
faceti sesizare la primarie.
iar daca presedinta a semnat in lipsa unora, faceti plangere penala la politie.

av. vasilescu
multumesc pentru raspuns
am fost deja la primarie si ei ne-au spus ca are autorizatie, ca nu se mai poate face mai nimic
au venit cu o autorizatie pe care sustineau ca a obtinut-o respectiva
Daca situatia sta asa cum ati relatat, atunci pe linga plingerea penala, pe care o puteti formula, puteti sa va indreptati si impotriva autorizatiei de construire, cu o actiune in contencios administrativ ( daca nu a trecut mai mult de un an de la data emiterii autorizatiei), prin care odata cu solicitarea anularii autorizatiei se poate cere si desfiintarea lucrarilor,si in paralel cu o sesizare la Inspectoratul de stat in constructii. daca sptiul in care s-a construit era proprietate comuna a tuturor celorlalti proprietari, pentru a se obtine autorizatie de constructie nu era suficient procesul verbal in care "s-ar fi discutat inchirierea spatiului", care nu echivaleaza cu titlu, asa cum cere Legea nr.50/1991, mai mult in temeiul unui contract de inchiriere se pot autoriza numai constructii cu caracter provizoriu, ci era obligatorie prezentarea de catre solicitantul autorizatiei a unui titlu care sa confere dreptul de a construi.
buna ziua,
va multumesc frumos pentru raspunsuri

am cautat o lege in care sa fie clar specificat faptul ca trebuie acordul unanim al co-proprietatilor spatiului comun de pe holul blocului, dar nu am gasit niciun articol sau lege corespunzatoare
cu siguranta nu am cautat unde trebuie
puteti va rog sa imi indicati o lege si un articol in care sa fie precizat faptul ca trebuie acord unamin al vecinilor pentru obtinerea unei autoriatii de constructie pe palierul blocului?
primaria sustine in continuare ca este nevoie doar de acordul la jumatate+unu dintre locatari, ceea ce mi se pare aberant. nu poate hotari nicio majoritate cu privire la dreptul meu de co-proprietate asupra unui spatiu
va multumesc
buna ziua,
va multumesc frumos pentru raspunsuri

am cautat o lege in care sa fie clar specificat faptul ca trebuie acordul unanim al co-proprietatilor spatiului comun de pe holul blocului, dar nu am gasit niciun articol sau lege corespunzatoare
cu siguranta nu am cautat unde trebuie
puteti va rog sa imi indicati o lege si un articol in care sa fie precizat faptul ca trebuie acord unamin al vecinilor pentru obtinerea unei autoriatii de constructie pe palierul blocului?
primaria sustine in continuare ca este nevoie doar de acordul la jumatate+unu dintre locatari, ceea ce mi se pare aberant. nu poate hotari nicio majoritate cu privire la dreptul meu de co-proprietate asupra unui spatiu
va multumesc