avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ocupare spatiu abuziva
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ocupare spatiu abuziva

Buna ziua,

va rog frumos sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarea problema:
pe casa scarii la etajul 4 presedinta asociatiei a construit langa garsoniera ei inca o camera, destinata locuirii, privandu-ne de lumina si aerisire(in camera construita de ea a ramas geamul scarii si caloriferul)
a obtinut autorizatie de la primarie pe baza unui tabel scris manual si semnat de cativa vecini, anexat la un proces verbal al unui sedinte de locatari in cadrul carei s-a discuta altceva , iar dupa ce s-au obtinut semnaturile pentru participare a completat ea in lipsa locatarilor "s-a discutat inchirierea spatiului de la etajul patru in vederea unei constructii"
la etajul patru exist a14 garsoniere si 4 nu au semnat niciun fel de act.
in bloc exista in total 56 garsoniere si in total semnaturi pe tabel au fost 30.
vreau sa stiu daca este necesar consimtamantul tuturor locatarilor pentru a putea construi, mai ales al celor de la etajul 4 !
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 13:49, 26 Februarie 2009
este nevoie de acceptul tuturor.
faceti sesizare la primarie.
iar daca presedinta a semnat in lipsa unora, faceti plangere penala la politie.

av. vasilescu
multumesc pentru raspuns
am fost deja la primarie si ei ne-au spus ca are autorizatie, ca nu se mai poate face mai nimic
au venit cu o autorizatie pe care sustineau ca a obtinut-o respectiva
Daca situatia sta asa cum ati relatat, atunci pe linga plingerea penala, pe care o puteti formula, puteti sa va indreptati si impotriva autorizatiei de construire, cu o actiune in contencios administrativ ( daca nu a trecut mai mult de un an de la data emiterii autorizatiei), prin care odata cu solicitarea anularii autorizatiei se poate cere si desfiintarea lucrarilor,si in paralel cu o sesizare la Inspectoratul de stat in constructii. daca sptiul in care s-a construit era proprietate comuna a tuturor celorlalti proprietari, pentru a se obtine autorizatie de constructie nu era suficient procesul verbal in care "s-ar fi discutat inchirierea spatiului", care nu echivaleaza cu titlu, asa cum cere Legea nr.50/1991, mai mult in temeiul unui contract de inchiriere se pot autoriza numai constructii cu caracter provizoriu, ci era obligatorie prezentarea de catre solicitantul autorizatiei a unui titlu care sa confere dreptul de a construi.
buna ziua,
va multumesc frumos pentru raspunsuri

am cautat o lege in care sa fie clar specificat faptul ca trebuie acordul unanim al co-proprietatilor spatiului comun de pe holul blocului, dar nu am gasit niciun articol sau lege corespunzatoare
cu siguranta nu am cautat unde trebuie
puteti va rog sa imi indicati o lege si un articol in care sa fie precizat faptul ca trebuie acord unamin al vecinilor pentru obtinerea unei autoriatii de constructie pe palierul blocului?
primaria sustine in continuare ca este nevoie doar de acordul la jumatate+unu dintre locatari, ceea ce mi se pare aberant. nu poate hotari nicio majoritate cu privire la dreptul meu de co-proprietate asupra unui spatiu
va multumesc
buna ziua,
va multumesc frumos pentru raspunsuri

am cautat o lege in care sa fie clar specificat faptul ca trebuie acordul unanim al co-proprietatilor spatiului comun de pe holul blocului, dar nu am gasit niciun articol sau lege corespunzatoare
cu siguranta nu am cautat unde trebuie
puteti va rog sa imi indicati o lege si un articol in care sa fie precizat faptul ca trebuie acord unamin al vecinilor pentru obtinerea unei autoriatii de constructie pe palierul blocului?
primaria sustine in continuare ca este nevoie doar de acordul la jumatate+unu dintre locatari, ceea ce mi se pare aberant. nu poate hotari nicio majoritate cu privire la dreptul meu de co-proprietate asupra unui spatiu
va multumesc

Alte discuții în legătură

Acord asociatie proprietari Alexandru_cor Alexandru_cor Buna. As avea nevoie de un sfat. Am un apartament si o garsoniera una langa cealalta si as vrea sa fac un zid pe casa scarii (spatiu comun), astfel incat sa ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie in bloc: necesita acordul vecinilor? locatar11 locatar11 Buna seara, Locuiesc la bloc si impart un hol lung cu un vecin. El doreste sa isi mute usa la aproximativ 2 metri mai in lateral, dar tot pe peretele lui. ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de construire ContSters61389 ContSters61389 Legea 50/1991 spune, la primul articol: Art. 1. - (1) Executarea lucrarilor de constructii este permisa numai pe baza unei autorizatii de construire sau de ... (vezi toată discuția)