Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala femei

Pot iesi la pensie anticipata partiala avand 30 ani si trei luni vechime in munca?
Sunt nascuta pe 08-Nov-1958.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare legate de o posibila pensionare anticipata.
Mama e nascuta in martie 1958 si inca nu a acumulat perioada prevazuta de lege pentru a iesi la pensie anticipat.

Exista o diferenta de cateva luni.
Intrebarea mea este daca se poate plati anticpat contravaloarea contributiilor pe care le-ar fi platit la bugetul de stat pentru aceasta diferenta pentru a le echivala si pentru a atinge acel prag prevazut de lege si a se putea pensiona?

Astept raspunsul dvs.
Si va multumesc anticipat

O zi buna!
1. - Mama dvs. se poate asigura in sistemul public de pensii, pe baza de contract de asigurare sociala, doreste sa-si completeze stagiul de cotizare
- Conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 31,3% din venitul lunar asigurat.

2. - În conformitate cu prevederile art. 36 din Legea nr. 263/2010, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare sociala este de 778 lei, iar nivelul maxim de 11.115 lei.
- Contractul de asigurare sociala se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia desemnat prin procura speciala si casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate.
- Plata contributiei de asigurari sociale poate fi efectuata atat de catre titular, cat si de orice alta persoana desemnata de acesta , lunar sau anticipat, pe o perioada de cel mult 12 luni.
- Contractul de asigurare sociala se incheie in forma scrisa si produce efecte de la data inregistrarii acestuia la casa teritoriala de pensii.
- Asadar pentru un venit minim asigurat de 778 lei veti plati 244 lei lunar.
Multumesc pentru raspunsul imediat. As mai avea niste nelamurire si niste date care ar completa problema in cauza.

- mama e nascuta in 23 Martie 1958 (am inteles ca se ia in calcul data nasterii pentru calculul acelui prag);
- a lucrat constant la aceasi intreprindere din 5 sept 1980, acumuland o vechime de 29 ani si 10 luni.

Din datele pe care le-a primit pragul ar fi de 31 de ani, deci o diferenta de 14 luni.

Daca se plateste anticipat contravaloarea de 244*14 [3416 lei] s-ar incadra la o iesire la pensie anul viitor in martie cand ar implini varsta?

Se cumuleaza aceaste luni platite anticipat la vechime?
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 61 de ani, in martie 2019.

3. - Poate beneficia de pensie anticipata partiala, la 56 de ani, in martie 2014, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 31 de ani, sau atunci cand va avea acest stagiu de cotizare de 31 de ani.
- Daca va incheia contract de asigurare cu Casa de Pensii incepand cu data de 1 noiembrie 2013, pentru 14 luni, chiar daca se plateste anticipat, va trebui sa astepte cele 14 luni si apoi sa solicite pensie anticipata partiala, adica la 1 ianuarie 2015.

4. Perioada pentru care plateste contributia la pensie in baza contractului de asigurare sociala este stagiu de cotizare la pensie, se adauga la cei 29 de ani si 10 luni.
Va multumesc nespus pentru raspuns!

Sanatate!
O zi buna!