avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbru de mediu-Trebuie sa platesc ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbru de mediu-Trebuie sa platesc ?

Am rugamintea sa-mi spuneti daca ar trebui sa platesc si cat anume, daca voi cumpara o masina inmatriculata in RO in 2010, diesel, veche de 18 ani, capacitate 2,2l.
Cu multumiri
Cel mai recent răspuns: Alexandru Focia , Avocat 08:25, 11 Martie 2013
Singurul caz in care ar trebui sa platiti taxa de timbru de mediu ar fi daca solicitati inmatricularea dupa data de 15.03.2013, iar pentru masina respectiva s-a dispus de catre o instanta de judecata restituirea taxei de poluare platite la momentul inmatricularii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto darian2006 darian2006 Buna ziua! Daca doresc sa cumpar un fiat brava din 1997,benzina,1370 cm cubi si 55 cp,inmatriculat in romania,in 03.01.2012,am de platit taxa de poluare si ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto craciun_silviu craciun_silviu Buna ziua, Stiti cumva cum as putea inmatricula si eu o masina fara sa mai platesc timbru de mediu(mentionez ca masina este inscrisa in RO insa nu are taxa ... (vezi toată discuția)
Fentare taxa de poluare pasalegaviorela pasalegaviorela Buna ziua.Va rog frumos sa imi spuneti cum pot cumpara un matiz din 2002 fara a nu plati acea taxa infernala de poluare un sfat va rog frumos multumesc ... (vezi toată discuția)