Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna ziua!
In urma modificarii legii, nu am inteles exact daca stimulentul de insertie se acorda si daca alegi concediul de crestere a copilului pt 2 ani.
Se acorda doar daca alegi CCC pt un an si revii la serviciu inainte sa implineasca un an copilul? Si daca e obligatoriu ca celalalt parinte sa ia o luna de concediu, atunci sa inteleg ca ar trebui sa revin la serviciu cand copilul implineste 11 luni pentru a beneficia de acest stimulent?
Daca se alege CCC pt doi ani, atunci nu se acorda ub nicio forma stimulentul?
Deci care sunt conditiile acordarii stimulentului de insertie in conditiile legii actuale?

Multumesc mult!
1. Daca optati pentru CCC pana la 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an veti beneficia de stimulentrul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

2. Daca optati pentru CCC pana la 2 an si reluati activitatea dupa ce va implini copilul 1 an veti beneficia de stimulentrul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

3. - Nu este obligatoriu dar daca ambii parinti indeplinesc conditia de a beneficia de CCC atunci cel putin o luna de CCC este alocata celulalt parinte.
- In cazul in care celalalt parinte nu solicita CCC atunci CCC luat de primul parinte se reduce cu o luna (11 luni sau 23 de luni).