avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1051 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale partaj firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

partaj firma

divortul s-a incheiat ,urmeaza partajul.
problema pe care vreau s-o ridic este urmatoarea:
- am infintat o societate comerciala in anul 1992 fiind asociat unic
-in anul 1993 ne-am casatorit
-in anul 2005 societatea comerciala a achizitionat un spatiu comercial la care se platesc rate si in prezent
-in anul 2006 societatea comerciala a achizitionat un autoturism in leasing la care se platesc rate si in prezent
-in 2008 am intentat actiunea de divort iar in 2009 s-a dat hotararea definitiva
problema mea este urmatoarea:-firma la care sunt actionar 100%intra in partaj?
-bunurile spatiu+auto intra in partaj?

multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 01:24, 20 Februarie 2009
Daca societatea comerciala pe care dvs ati infiinat-o ca asociat unic a fost facuta inainte de incheierea casatoriei - deci cu fonduri proprii - urmeaza in principiu regimul bunurilor proprii ale sotilor in cazul unui partaj . Se poate aprecia de asemenea ca bunurile achizitionate de societate, chiar dupa incheierea casatoriei - fiind exclusiv obtinute din profiturile firmei, sunt bunuri proprii. O problema care se ridica este aceea a dividendelor intrucat se poate prezuma ca acestea au fost cheltuie de ambii soti.
Patrimoniul societatii nu are nicio legatura cu partajul dintre un asociat si sotia sa.Nici partile sociale ale societatii nu intra in discutie, societatea fiind infiintata anterior casatoriei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort si partaj, firma si imobil laurentiu68 laurentiu68 Buna ziua Divortul aproape ca s-a terminat,urmeaza stabilirea pensiei alimentare si gata am scapat. Partea grea acum incepe. PARTAJUL O sa expun ... (vezi toată discuția)
Furt intre soti sensiblues sensiblues Sotia mea a infiintat o firma in care ea era asociat unic, in timp ce eram casatoriti. Anul trecut a vandut firma. Eu am intentat recent actiune de divort. Nu ... (vezi toată discuția)
Partaj societate comerciala maria65 maria65 Buna ziua, sunt in divort cu sotul si as dori sa stiu daca la partaj are dreptul si la parte din societatea comerciala infiintata in timpul casatoriei a carei ... (vezi toată discuția)