Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale partaj firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

partaj firma

divortul s-a incheiat ,urmeaza partajul.
problema pe care vreau s-o ridic este urmatoarea:
- am infintat o societate comerciala in anul 1992 fiind asociat unic
-in anul 1993 ne-am casatorit
-in anul 2005 societatea comerciala a achizitionat un spatiu comercial la care se platesc rate si in prezent
-in anul 2006 societatea comerciala a achizitionat un autoturism in leasing la care se platesc rate si in prezent
-in 2008 am intentat actiunea de divort iar in 2009 s-a dat hotararea definitiva
problema mea este urmatoarea:-firma la care sunt actionar 100%intra in partaj?
-bunurile spatiu+auto intra in partaj?

multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra
Daca societatea comerciala pe care dvs ati infiinat-o ca asociat unic a fost facuta inainte de incheierea casatoriei - deci cu fonduri proprii - urmeaza in principiu regimul bunurilor proprii ale sotilor in cazul unui partaj . Se poate aprecia de asemenea ca bunurile achizitionate de societate, chiar dupa incheierea casatoriei - fiind exclusiv obtinute din profiturile firmei, sunt bunuri proprii. O problema care se ridica este aceea a dividendelor intrucat se poate prezuma ca acestea au fost cheltuie de ambii soti.
Patrimoniul societatii nu are nicio legatura cu partajul dintre un asociat si sotia sa.Nici partile sociale ale societatii nu intra in discutie, societatea fiind infiintata anterior casatoriei