Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj societate comerciala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj societate comerciala

Buna ziua, sunt in divort cu sotul si as dori sa stiu daca la partaj are dreptul si la parte din societatea comerciala infiintata in timpul casatoriei a carei asociat unic sunt . Multumesc
Fiind infiintata in timpul casatoriei, aceasta intra in masa bunurilor partajabile.
avocat Cristina Popescu
Punctul meu de vedere este altul si anume avand in vedere ca societatea este persoana juridica si aceasta are un patrimoniu si un capital propriu, care apartin acesteia , acest fapt conduce la imposibilitatea partajarii bunurilor persoanelor intre cei doi soti care sunt persoane fizice.
Mai mult decat atat in cazul de fata discutam de un SRL cu asociat unic, fara macar sa existe celalalt sot in calitate de asociat, prin urmare drepturile celuilalt sot sunt inexistente vis-a vis de firma dvs.
Problema este ca pe in societate exista un imobil construit pe fonduri europene si din credite bancare pentru care am semnat si eu si sotul