Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... transferul detinutului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

transferul detinutului

buna seara. cine poate formula cererea de trasfer a detinutului in alt penitenciar, cui se adreseaza?
daca detinutul are calitate de pirit in dos civil si este asistat de avocat, poate solicita sa fie prezent la dezbateri? multumesc
Cererea se adreseaza catre seful administratiei penitenciarelor bucuresti,in care se arata motivele cererii.nu este obligatorie prezenta detinutului in procesul civil.este obligatorie doar in procesul penal.
multumesc pt raspuns.am vrut sa verific cum inteleg alti colegi pt ca articolul 31 din L.275/06 este discutabil