Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Repartizare dividend
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Repartizare dividend

Buna.
Vreau sa repartizez dividende, am inteles ca se face pe baza hotararii adunarii generale. Intrebarea este, pot repartiza oricand dividende daca tocmai am incasat o factura de 10 000 anul asta si acesti bani vreau sa ii distribui?:((
Faceti un PV al AGA si in luna in care declarati impozitul pe dividente si distribuiti la asociati cota parte din dividente .
Va multumesc. Respect. Am incasat o factura de 20 000 ron si vreau sa repartizaz banii. Am cateva cheltuieli luna asta iar suma se va diminua pentru repartizare. Intrebarea este cum pot sa scot banii de la banca pentru a-i transfera in casa si cu care intentionez sa cumpar si un laptop pentru firma. Este ok daca fac retragere pe card de suma de care am nevoie? Cum ma sfatuiti?
Daca sunteti autorizata sa faceti operatiuni cu contul bancar al firmei ,bani ajung in caserie cu retregere numerar
ct.581=5112 si 5311=581 cu suma dorita,
faceti cumparaturile care aveti nevoie pentru firma(laptopul)prin ridicare avans din caserie cu dispozitie de plata,inregistrare 542 =5311 si plata laptopului 401=542.
Va multumesc. Respect!