Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata unei facturi de catre o persoana fizica in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata unei facturi de catre o persoana fizica in numele unei persoane juridice

Situatie atipica...unui SRL i-a fost emisa o factura in valoare de 20 000 RON, suma ce trebuie platita urgent. Cum suma depaseste 5000 RON, nu se poate plati cash. Singura persoana autorizata sa faca plati la banca este plecata din tara. Exista vreo modalitate legala prin care eu, persoana fizica, pot plati factura respectiva in numele SRL-ului?
depuneti banii numerar direct in contul furnizorului ... si va inregistrati foaia de varsamant
Deci sa-nteleg ca...SRL-ul poate plati cu bani cash, la ghiseul bancar, prin foaie de varsamant, o suma mai mare de 5000 RON direct in contul furnizorului (celuilalt SRL?
si eu am facutr asa ceva, a venit administratorul firmei datoare si mi-a platit cash, i-am taiat chitanta si am scris : plata pers. XXX in numele firmei SC xxx,
nliliana a scris:

si eu am facutr asa ceva, a venit administratorul firmei datoare si mi-a platit cash, i-am taiat chitanta si am scris : plata pers. XXX in numele firmei SC xxx,

cu foaia de varsamant este mai simplu si corect.

iata notele contabile

581=5311 pt caserie
5121=581 pt banca
401=5121 plata furnizor

Norme metodologice la OG 15/1996:
De la prevederile art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanţă sunt exceptate următoarele operaţiuni:
a) depunerile de numerar făcute de persoane juridice în conturile furnizorilor de bunuri şi servicii, în baza documentelor justificative legal întocmite;

Deci platile direct in contul furnizorilor nu intra la limitarile platilor in numerar, adica poate fi mai mare de 5000 lei pt o pers juridica si peste plafonul de 10.000 lei /zi la persoane juridice
new_2009, utilizator
Nu-i asa!

Se face ori direct:

401 = 5311 cu valoarea foii de varsamant daca cel ce depune banii e casierul

sau

542 = 5311 cu suma respectiva atunci cand casierul o preda delegatului ce merge la banca, in baza dispozitiei de plata

si apoi

401 = 542 cu valoarea foii de varsamant dupa ce banii sunt depusi in contul furnizorului.

Contul nostru bancar nu e influentat.