Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INREGISTRARE CONTABILA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INREGISTRARE CONTABILA

Buna sera,
cum inregistrez o depunere cash(plata unei facturi) in contul(in banca) unui furnizor?
Plata unei facturi prin banca catre un furnizor cu Ordin de plata..
401=5121 cu valoarea "x"lei
daca nu aveti bani in cont, depuneti cu foaie de varsamint din caseria firmei
581=5311 si 5121=581 cu valoarea "X"lei
si apoi faceti plata catre furnizor.
Buna dimineata,

Plata directa in contul furnizorului:

5311 = 401

Banii pleaca direct din casa ptr furnizorului respectiv. Acesti bani nu ajung in contul curent al societatii si din aceasta cauza nu se folosesc relatiile contabile:

581=5311
5121=581
401=5121
Buna ziua.

Plata se poate face cu foaie de varsamant in contul furnizorului, banii depunandu-se cash la caseria bancii unde faceti plata.

Inregistrarea contabila va fi:

401 = 5311

Cu stima.
Mii de scuze!! Am facut-o de oaie! Am scris 5311 = 401 in loc de 401 = 5311

mea culpa! :oops: