avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INREGISTRARE CONTABILA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INREGISTRARE CONTABILA

Buna sera,
cum inregistrez o depunere cash(plata unei facturi) in contul(in banca) unui furnizor?
Cel mai recent răspuns: jade_0923 , utilizator 13:18, 15 Mai 2012
Plata unei facturi prin banca catre un furnizor cu Ordin de plata..
401=5121 cu valoarea "x"lei
daca nu aveti bani in cont, depuneti cu foaie de varsamint din caseria firmei
581=5311 si 5121=581 cu valoarea "X"lei
si apoi faceti plata catre furnizor.
Buna dimineata,

Plata directa in contul furnizorului:

5311 = 401

Banii pleaca direct din casa ptr furnizorului respectiv. Acesti bani nu ajung in contul curent al societatii si din aceasta cauza nu se folosesc relatiile contabile:

581=5311
5121=581
401=5121
Buna ziua.

Plata se poate face cu foaie de varsamant in contul furnizorului, banii depunandu-se cash la caseria bancii unde faceti plata.

Inregistrarea contabila va fi:

401 = 5311

Cu stima.
Mii de scuze!! Am facut-o de oaie! Am scris 5311 = 401 in loc de 401 = 5311

mea culpa! :oops:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata unei facturi de catre o persoana fizica in numele unei persoane juridice manfree manfree Situatie atipica...unui SRL i-a fost emisa o factura in valoare de 20 000 RON, suma ce trebuie platita urgent. Cum suma depaseste 5000 RON, nu se poate plati ... (vezi toată discuția)
Ordin de plata ditabetina ditabetina buna ziua , am incasat prin op o suma x si nu am foiaie de varsamant cum fac inregistrarea contabila (sa trec bani in casa ) daca nu am decat ordinul de ... (vezi toată discuția)
Registru casa- plati mai mari de 5000ron ioana_22 ioana_22 Buna ziua. Am si eu o problema, nu stiu cum se inregistreaza in registrul de casa platile mai mari de 5000 Ron. Chitanta reprezinta o depunere la banca. ... (vezi toată discuția)