Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ordin de plata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ordin de plata

buna ziua ,
am incasat prin op o suma x si nu am foiaie de varsamant cum fac inregistrarea contabila (sa trec bani in casa ) daca nu am decat ordinul de plata de cand am extras bani din banca ,
multumesc anticipat
Deci d-voastra ati incasat prin banca o suma "X"ar trebui sa faceti inregistrare din extras
411=5121 cu "x' lei
cind ridicati bani d-voastar trebuie sa va dea banca ordin de incasare bani si faceti inregistrarea 5311=581 si concomitent 581=5121 cu val. care o ridicati din banca.
scuze.. incasare o faceti
5121=411 cu "x" lei
nu aveti nevoie de foaie de varsamint..numai atunci cind depuneti bani in banca.
iulia53, utilizator
multumesc ,
sarbatori fericite
Nu are nevoie de foaie de varsamant, are nevoie de formularul de ridicare de numerar, personalizat de fiecare banca.