avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ordin de plata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ordin de plata

buna ziua ,
am incasat prin op o suma x si nu am foiaie de varsamant cum fac inregistrarea contabila (sa trec bani in casa ) daca nu am decat ordinul de plata de cand am extras bani din banca ,
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 01:01, 26 Decembrie 2011
Deci d-voastra ati incasat prin banca o suma "X"ar trebui sa faceti inregistrare din extras
411=5121 cu "x' lei
cind ridicati bani d-voastar trebuie sa va dea banca ordin de incasare bani si faceti inregistrarea 5311=581 si concomitent 581=5121 cu val. care o ridicati din banca.
scuze.. incasare o faceti
5121=411 cu "x" lei
nu aveti nevoie de foaie de varsamint..numai atunci cind depuneti bani in banca.
Ultima modificare: Joi, 22 Decembrie 2011
iulia53, utilizator
multumesc ,
sarbatori fericite
Nu are nevoie de foaie de varsamant, are nevoie de formularul de ridicare de numerar, personalizat de fiecare banca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare contabila iclaudia19 iclaudia19 Buna sera, cum inregistrez o depunere cash(plata unei facturi) in contul(in banca) unui furnizor? (vezi toată discuția)
Monografie plata dividende ContSters329143 ContSters329143 Va rog sa imi spuneti monografia corecta la retragere dividende din banca: 457=5121 sau 581=5121 5311=581 457=5311. Adica, pot lua banii direct din banca ... (vezi toată discuția)
Contract ipoteca luciapap luciapap Pt deschiderea unei linii de credit a trebuit sa giram cu un teren, sa facut un cotract ipoteca care sa dus la un notar public care a emisa factura pe care ... (vezi toată discuția)