avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie plata dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie plata dividende

Va rog sa imi spuneti monografia corecta la retragere dividende din banca:
457=5121 sau
581=5121
5311=581
457=5311.
Adica, pot lua banii direct din banca sau trebuie sa ii inregistrez in casa si apoi din casa sa ii retrag?
Cel mai recent răspuns: Fănel Plopeanu , Consultant asigurari 16:41, 14 Iulie 2016
Înregistrările contabile trebuie să reflecte realitatea.
Dacă dividendele se plătesc cu Ordin de Plată prin bancă, prima înregistrare e corectă.
Dacă se ridică din casierie în numerar, a doua secvență de înregistrări e corectă.

Succes!
Scuzati-ma ca insist in prostia mea....banii sunt in banca. Actionarul nu are cont personal pentru a putrea fi virati direct din contul firmei in contul personal ci pur si simplu se duce la banca si retrage suma respectica iar pe foaia de varsamant scrie plata dividende. In cazul acesta suma aceasta o mai inregistrez in casa urmand sa o incaseze cu dispozitie de plata? Multumesc!
...foaie de varsamant..documentul de retragere numerar#-o
Întocmai, așa e circuitul corect, ați intuit bine că trebuie să îi treceți prin casa și acționarul trebuie să semneze de ridicare numerar. Atenție la plafonul de plăți!

Succes!
Ultima modificare: Joi, 14 Iulie 2016
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achitare facturi prin card bancar adriana_ramona adriana_ramona Daca se achita facturi prin cardul bancar aferent contului curent al firmei cum este corect a se inregistra : 581=5121, 5311=581, 401=5311; sau direct ... (vezi toată discuția)
Creditare societate - conturi utilizate felisana felisana Asociatul imprumuta firma cu 20000 lei, depunand suma la banca. Cand inregistrez extrasul suma o trec direct pe contul 455? Iar cand restitui creditul tot ... (vezi toată discuția)
Ordin de plata ditabetina ditabetina buna ziua , am incasat prin op o suma x si nu am foiaie de varsamant cum fac inregistrarea contabila (sa trec bani in casa ) daca nu am decat ordinul de ... (vezi toată discuția)