avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafon casa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafon casa

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati si pe mine: am intampinat urmatoarea situatie:
am primit o factura de la un furnizor in valoare de 8000 ron , administratorul firmei a platit aceasta factura prin depunere numerar la ghiseul unei banci in contul firmei respective , a platit intr-o zi 5000 ron si in alta zi 3000 ron . Din cate stiu eu aceasta plata prin depunere la ghiseul bancii nu ar intra in plafonul de casa , dar nu stiu sigur si mi-e frica sa nu gresesc. Cum fac aceasta inregistrare de plata , administratoul a luat bani din casa si a platit.
multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: AdrianaRistache , utilizator 12:30, 3 Octombrie 2015
Daca a luat banii din casa si I-a dus la banca pt a face plata, ii treceti ca virament bancar, in contul 581, adica 581=5311 si concomitent 5121=581, cu suma depusa de administrator la banca, apoi faceti plata 5121=401 cu suma de 5000 odata si apoi 5121=401 cu suma de 3000 lei.
Multumesc pentru raspuns, dar nu inteleg de ce sa folosesc contul 5121 pentru ca administratorul a platit prin depunere numerar direct in contul furnizorului, nu a depus nimic in contul firmei sale,si astfel nu imi apare nimic in extrasul de banca , atunci daca fac inregistrarea 581=5311 ca a luat bani din casa si apoi plata factura tot prin 581, e bine?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata unei facturi de catre o persoana fizica in numele unei persoane juridice manfree manfree Situatie atipica...unui SRL i-a fost emisa o factura in valoare de 20 000 RON, suma ce trebuie platita urgent. Cum suma depaseste 5000 RON, nu se poate plati ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contabila iclaudia19 iclaudia19 Buna sera, cum inregistrez o depunere cash(plata unei facturi) in contul(in banca) unui furnizor? (vezi toată discuția)
Linie credit costicul costicul In luna decembrie am luat un credit de la banca. Am utilizat o parte din linie.Cum trebuie sa inregistrez creditul ? Extrasul din ianuarie este ... (vezi toată discuția)