Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Cheltuieli
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Cheltuieli

Buna ziua,
Va rog daca se poate sa ma ajutati in legatura cu urmatoarea situatie:
la o societate care are activitate principala fabricarea detergentilor, datorita lipsei resurselor financiare s-a renuntat la serviciul de paza, acesta fiind asigurat doar de cainii de rasa pe care firma ii are si de administratorul care ramane peste noapte in locatie. S-ar putea deconta cheltuielile pentru hrana si medicamentatia cainilor.
Mentionez ca exista un plan de protectie si paza facut si inaintat politiei locale din zona.
Va multumesc
Daca planul de protectie si paza,in care este prevazuta aceasta modalitate, a fost avizat de catre Politia locala,cred ca aceste cheltuieli sunt deductibile la determinarea profitului impozabil,fiind cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile.