Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara pt minori restanta imposibil de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara pt minori restanta imposibil de recuperat?

Buna,
Saptamana trecuta am primit sentinta de divort definitiva si irevocabila, custodia exclusiva a celor doua fetite, iar pensia alimentara s-a stabilit la ridicola suma de 163,33 lei. In sentinta este mentionat ca trebuie onorata de la data inaintarii divortului, adica acum un an in urma. luand in vedere ca nu am primit nimic pt fete, nici macar un creion pt scoala, am solicitat banii cuveniti.
El a spus ca nu-mi va da sumele care mi le datoreaza dinainte de data emiterii sentintei de divort, pentru ca legea nu-l obliga. :O
Mentionez ca el este un evazionist ordinar care face transport international de persoane la negru.

Asa sa fie? chiar nu-l pot denunta ??
crina_r, utilizator
Daca este mentionat in sentinta ca este obligat la plata pensiei de la data introducerii actiunii, atunci asa trebuie sa isi execute obligatia.
Va primi la serviciu o infiintare a popririi asupra sumelor datorate.
Daca nu va plateste veti apela la concursul unui executor judecatoresc pt a obtine suma de bani care se cuvine minorelor.
Multumesc pentru raspuns, dar dupa cum spuneam, e un evazionist, castiguri banesti are, doar ca sunt la negru, nu e angajat, si nu are proprietati trecute pe numele lui, masina e trecuta pe altcineva. ma intrebam daca voi putea sa-l denunt la politie, sau ceva .. :(
crina_r, utilizator
Dupa doua luni de neplata, puteti depune plangere la politie pentru abandon.
Am inteles, asta i-am si spus, dar el sustune ca daca plateste lunar, de acum inainte, nu pot sa-i fac nimic pt suma restanta dinaintea sentintei.
Si din pacate, are dreptate.