Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare pensie alimentara restanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare pensie alimentara restanta

Buna ziua,

In urma unui proces lung de divort care s-a finalizat de curând, am obtinut custodia celor 2 minori aflati in intretinere. Mentionez ca actiunea s-a deschis anul trecut in septembrie, fostul sot facand apel deoarece dorea unul din copii si plata lunara suplimentara insa apelul a fost respins si decizia initiala definitiva.
In urma hotararii, el este obligat la plata pensiei alimentare in favoarea minorilor in cuantum de 33% din veniturile nete obtinute începând de la data introducerii actiunii de divort, adica de anul trecut.
Întrebarea mea este daca acele sume restante (plata pensiei pe 12 luni) se platesc toate o data si ulterior pensia alimentara se primeste lunar conform hotararii sau se esaloneaza in procent lunar? Cum se recupereaza sumele restante? Judecatoria trimite automat catre angajator obligarea la plata pensiei sau aceasta va fi virata de catre fostul sot atunci cand doreste?

Va multumesc anticipat!
aceasta decizie este executorie. daca nu va plateste suma respectiva de buna voie va puteti adresa direct unui executor . Daca ii cunoasteti locul de munca puteti trimite o copie legalizata a sentintei si acolo. Normal ar fi sa vi-i achite pe toti si de urgenta.
Va multumesc pentru promtitudine. Nu aveam informatii despre pasii ce sunt de urmat in acest caz. Normal este sa primesc banii...deoarece timp de un an si jumatate nu l-a interesat nimic legat de copiii desi au fost ambii la scoala, insa normalitatea pentru unii din semenii nostri este alta...
In hotararea de divort nu se specifica cum se vor recupera sumele restante, esalonat sau toate odata...deci cine decide si cat timp trebuie sa astept pana sa apelez la un executor sau eventual chiar la o plangere in acest sens?

Va multumesc din nou!
Pentru sumele restante ( de la introducerea actiunii de divort pana in prezent) va veti adresa executorului judecatoresc. Daca fostul sot ar fi vrut sa va plateasca de buna voie, avea tot timpul din lume sa o faca pana acum.
Pentru pensie, de acum incolo, trimiteti sentinta legalizata la angajator cum vi s-a spus. Daca nu functioneaza ( sunt cazuri si cazuri) apelati tot la executor - va popri salariul sotului.
Nu trebuie sa specifice sentinta moduri speciale de executare. Regula e ca se plateste de indata toata suma datorata. Daca debitorul are bunuri urmaribile - imobile, masini etc se vor scoate la licitatie.
Diana Persa, Avocat
Iti multumesc!
Bună ziua . Dacă îl dau pe fostul in judecată pentru pensia alimentară din urmă care nu a achitat de un an cât durează procesul ? Cât timp va trebui sa aștept până instanța îl va obliga sa plătească pensia alimentară din urmă ?