Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare act
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare act

BUNA ZIUA.
In urma anulari unui cvc a unui imobil ,anulare facuta de instanta de judecata notarul care a autentificat cvc , primaria care a eliberat certificatul fiscal pot raspunde penal sau administrativ daca celui care a cumparat i sa produs un prejudiciu material?
Mai exact , cvc a fost anulat pe motiv ca vanzatorul era bolnav psihic chiar daca nu arata prin manifestari sau gesturi, a semnat la notariat , a asteptat vreo doua trei ore pana a semnat cvc, a mers singur la primarie dupa documentele necesare , iar in anularea cvc instanta a motivat lipsa discernamantului folosind ca proba o expertiza a actelor ce dovedea ca a fost internat la psihiatrie , (vanzatorul refuzand o expertiza medicala) si doi martori care erau verisori cu vanzatorul.
Procesul a fost finalizat in 23.04.2010 , si la recurs s-a mentinut aceeasi anulare a cvc.
Mai pot ataca in vreun fel?
Instanta a anulat actul , obligandu-l pe vanzator sa restitue suma platita, dar cumparatorul a mai cheltuit bani cu perfectarea actelor pe care nu lea mai putut recupera!
Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns !
gigibbt, utilizator