avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sotul poate intra in concediu de crestere a copilului?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sotul poate intra in concediu de crestere a copilului?

In legatura cu intrebarea care am postato acum 1 zi daca sotul poate intra in concediu de crestere a copilului,mi-ati raspuns ca poate,iar eu vam specificat ca as vrea sa stea sotul acasa (adica sa intre direct in CCC) iar dvs.mi-ati spus ca se poate si ca suma pe care o vom primi se calculeaza 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni,acum nelamurirea mea este ca sotul are pe cartea de munca brut:700 lei si net:560 lei iar patroana unde lucreaza i-a spus ca nu se poate calcula la el cum trebuie ca ar net pre mic si ca o sa i se de-a minimul de la stat adica 600lei+200 lei alocatia la copil!
Daca nu e asa,lamuriti-ma si pe mine va rog!
Cel mai recent răspuns: Corina271 , utilizator 19:03, 11 Martie 2013
Este asa cum vi s-a zis de la angajator, va primi minimul de 600 de lei. Aveti in vedere ca si dvs. va trebui sa fiti in CCC o luna, conform unei directive europene.
eu nu pot fi pentru ca eu nu lucrez!
dar stiti cumva daca se mai da si aceea alocatie de 200 lei pentru copil?
Ultima modificare: Luni, 11 Martie 2013
Corina271, utilizator
Pana la varsta de 2 ani , alocatia de stat pentru copii este in valoare de 200 lei ...

Art. 3 din Legea nr.61/1093:
(1) Cuantumul alocatiei de stat pentru copii se stabileste in raport cu indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR, dupa cum urmeaza:
a) 0,4 ISR pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap);
b) 0,084 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, precum si pentru tinerii prevazuti la art. 1 alin. (3);
c) 0,168 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 ani si 18 ani, in cazul copilului cu handicap, conform prevederilor art. 58 alin. (1) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
..

In prezent ISR are o valoare de 500 lei.
Va primi 600 lei indemnizatia (daca are lucrate minim 12 luni consecutive) si alocatia de 200 lei pentru copil, atat.
In cazul dvs, cred ca tatal va sta in concediu cu o luna mai putin, avand in vedere ca dvs. nu puteti intra in CCC. Deci daca alege CCC de un an, va sta doar 11 luni in concediu si ulterior se va intoarce la serviciu si va primi stimulentul de insertie de 500 lei pe luna.

Alte discuții în legătură

La un contract de 4 ore pe o perioada nedeterminata,voi beneficia de indemnizatie? mihasava35 mihasava35 Buna ziua...Am terminat de curand concediul de crestere a copilului...Ptr ca abia l-am dat pe cel mic la cresa,o perioada,m-am reintors la munca,insa numai ptr ... (vezi toată discuția)
Incepand cu 01.01.2012 nu se mai acorda alocatia de stat pentru copii? adela05 adela05 Subiect: Incepand cu 01.01.2012 nu se mai acorda alocatia de 200 lei ?? Incepand cu 01.01.2012 nu se mai acorda alocatia de 200 lei, pana la implinirea ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil haba haba Buna seara, as dori sa stiu cum se poate obtine indemnizatia de copil, avand in vedere ca eu sunt casnica, iar concubinul meu lucreaza de 1 luna de zile,.ce ... (vezi toată discuția)