avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general microintreprindere cod caen 6202
Discuție deschisă în Contabilitate în general

microintreprindere cod caen 6202

Daca firma are codul caen 6202(consultanta in IT) e obligata sa treaca la plata impozitului pe veniturile microintreprinderii?
Cel mai recent răspuns: LUMINITA TURCU , Consultant fiscal 13:36, 14 Martie 2013
Daca veniturile societatii sunt din consultanta nu sunteti obligat la plata impozitului pe veniturile microintreprinderii, conform art. 112 indice 2 alin. (6) din Codul Fiscal.
Multumesc, asa stiam si eu, dar mai vroiam o parere.
si totusi daca as vrea sa trec pe microintreprindere, pot sa o fac?
eu am 6202 cod principal, m-ar avantaja totusi impozitarea cu 3%.

Multumesc!
Da, acum se poate. Trebuie sa depuneti 010 pana in 25 martie
In legatura cu faptul daca va avantajeaza sau nu,depinde de situatia economica a firmei,daca 3% la venit este mai mic sau mai mare decat 16% la profit,deci depinde de activitatea economica a societatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 010 2014 irinuka2005 irinuka2005 Firma infiintata in martie 2013 COD CAEN 7021\\"Activitati de consultanta in domeniul relatiilor publice si al comunicarii\\"ca si platitoare de impozit pe ... (vezi toată discuția)
Modificare forma de impozitare aviva53 aviva53 Buna ziua! Am si eu o nelamurire..la 30nov 2015 societatea are venituri peste 65000 eur si trebuie sa treaca la impozit pe profit... si ineleg ca trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Infiintare srl. intrebari dvdalexandru dvdalexandru Buna ziua, In primul rand am fost placut surprins sa vad ca exista si in Romania forumuri bine puse la punct. Felicitari webmasterului. Suntem 2 asociati ... (vezi toată discuția)