Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general microintreprindere cod caen 6202
Discuție deschisă în Contabilitate în general

microintreprindere cod caen 6202

Daca firma are codul caen 6202(consultanta in IT) e obligata sa treaca la plata impozitului pe veniturile microintreprinderii?
Daca veniturile societatii sunt din consultanta nu sunteti obligat la plata impozitului pe veniturile microintreprinderii, conform art. 112 indice 2 alin. (6) din Codul Fiscal.
Multumesc, asa stiam si eu, dar mai vroiam o parere.
si totusi daca as vrea sa trec pe microintreprindere, pot sa o fac?
eu am 6202 cod principal, m-ar avantaja totusi impozitarea cu 3%.

Multumesc!
Da, acum se poate. Trebuie sa depuneti 010 pana in 25 martie
In legatura cu faptul daca va avantajeaza sau nu,depinde de situatia economica a firmei,daca 3% la venit este mai mic sau mai mare decat 16% la profit,deci depinde de activitatea economica a societatii.