Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intarzieri la plata datoriilor fiscale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intarzieri la plata datoriilor fiscale

Buna ziua. Daca puteti sa imi raspundeti la o intrebare. Ce se intampla daca nu platesc la timp impozitele pentru PFA? Am scadenta pe 25 martie, dar imi intra banii in aprilie. Va multumesc.
Penalizari
- daca stingerea se realizeaza in primele 30 zile de la scadenta, nu se datoreaza si nu se calculeaza penalitati de intarziere pentru obligatiile fiscale
- daca stingerea se realizeaza in urmatoarele 60 de zile, se datoreaza o penalitate de 5% din obligatiile fiscale stinse
- daca stingerea se realizeaza dupa expirarea celor 90 de zile de mai sus se datoreaza o penalitate de 15% din obligatiile fiscale.
Dobanzi de intarziere
Dobanzile de intarziere se calculeaza pt.fiecare zi de intarziere, incepand cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pana la stingerea sumei datorate inclusiv.
De la 1 oct.2010, nivelul dobanzii de intarziere pt.neachitarea la termenul de scadenta a obligatiilor de plata este de 0,04% pt.fiecare zi de intarziere.
OG 92/2003; OUG 88/2010.