Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Punerea in miscare din oficiu a actiunii penale!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Punerea in miscare din oficiu a actiunii penale!

As dori sa stiu care sunt infractiunile (din cadrul infractiunilor contra persoanei) la care actiunea se pune in miscare din oficiu si care este procedura, mai exact cum se pune in miscare din oficiu.
Unde este reglementat legislativ procedura actiunii penale care se pune in miscare din oficiu.
Va multumesc!
O "defintie " generala ar fi aceea ca acelea care prezinta un pericol social redus sunt lasat la aprecierea partii vatamate daca doreste a le aduce in fata institutiilor de stat abilitate , prin intermediul plangerii penale prelabile (respectiv Politie/Parchet).
Lipsa plangerii penale prealabile contituie impediment in vederea punerii in miscare a actiunii penale.
Astfel , aceasta constutuie o conditie de procedibilitate si una de pedepsibilitate.

Dintre infractiunile a caror actiune penala e pusa in miscare prin plangerea penala prelalabila a partii vatamate amintesc :

viol-in anumite imprejurari -forma simpla
furtul la plangerea penala prelabila.

Vatamare corporala , loviri sau alte violente.
Abuz de incredere,
abandon de familie.
Etc
Pt fiecare infractiune in parte , daca este cazul ,veti gasi in cadrul continutului legal :Actiunea penala e pusa in miscare la plangerea prelabila a persoanei vatamate.

Unde nu este mentionata aceasta prevedere , rezulta ca plangerea penala prealabila nu este incidenta.
(inselaciune , delapidare , furt califcat , cele care prezinta un pericol social ridicat)

P.S.Sunt enumerate in Neagu -Drept Procesual Penal -Tratat.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
As fi dorit sa aflu mai multe despre actiunea penala pornita din ofice...ce se intampla in practica, care este procedura.
De exemplu, daca in urma unor acte de agresiune savarsite impotriva mea, am rani care necesita mai multe zile de ingrijiri medicale, raspectiv obtin si un certificat medico/legal pt 16 zile, cum reactioneaza Politia in acest sens?
La plangerea penala prelabila , ca regula.
Acuma, nu merge politistul pe strada si se sesizeaza din oficiu pentru fiecare infractiune.
Persoana careia i s-a vatamat vreun drept merge la politie si face plangere.