avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura

Buna ziua.
Azi am primit o factura externa si interna cu data de 31.01.2013.Cum se inregistreaza corect?Se inregistreaza cu data de 31.01.2013 si se trece pe regularizari taxa dedusa pe decontul de tva din februarie?Se depune rectificativa la 394 si 390 din ianuarie?
Cel mai recent răspuns: mihaela2513 , utilizator 14:49, 12 Martie 2013
Am inregistrat facturile cu 01.02.2013, depun rectificativa la 394 si 390 iar in decontul de tva pe februarie, complectez la rubrica regularizare taxa.E ok asa?
Buna ziua,

Da, e corect rationamentul dvs.

Numai bine
Va multumesc mult.
O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decl.390 cristinabojescul cristinabojescul In luna septembrie am inregistrat eronat o factura proforma in decl.390.Am stornat factura si voi face rectificativa la 390 si regularizare in decontul de tva ... (vezi toată discuția)
Factura sosita cu intarziere Ana Maria Rus Ana Maria Rus Buna ziua, Am primit in luna martie 2018, de la un colaborator, o factura emisa in luna ianuarie 2018. Pot sa o inregistrez in contabilitate in luna martie? ... (vezi toată discuția)
Rectificativa la d394 Neliamanea Neliamanea Buna ziua! Ulterior depunerii D300 si D394 pentru luna ianuarie am mai primit o factura aferenta aceleasi luni. As vrea sa stiu daca pot sa declar in luna ... (vezi toată discuția)