Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Factura sosita cu intarziere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Factura sosita cu intarziere

Buna ziua,
Am primit in luna martie 2018, de la un colaborator, o factura emisa in luna ianuarie 2018. Pot sa o inregistrez in contabilitate in luna martie? Daca da, trebuie sa depun declaratie rectificativa 394 aferenta lunii ianuarie? (stiu ca decontul de TVA se poate corecta in luna martie la randul regularizari taxa dedusa - corect?)
Va multumesc!!
george-neagu, moderator
Se inregistreaza in martie si o declarati in D394 in martie. (sau februarie daca nu ati inchis inca).

Ordin 3769/2015:
Nu vor face obiectul redepunerii declaraţiei facturile primite de persoana impozabilă în altă perioadă de raportare faţă de data emiterii acestora de către furnizori.