avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Factura sosita cu intarziere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Factura sosita cu intarziere

Buna ziua,
Am primit in luna martie 2018, de la un colaborator, o factura emisa in luna ianuarie 2018. Pot sa o inregistrez in contabilitate in luna martie? Daca da, trebuie sa depun declaratie rectificativa 394 aferenta lunii ianuarie? (stiu ca decontul de TVA se poate corecta in luna martie la randul regularizari taxa dedusa - corect?)
Va multumesc!!
Ultima modificare: Vineri, 9 Martie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 12:36, 12 Martie 2018
Se inregistreaza in martie si o declarati in D394 in martie. (sau februarie daca nu ati inchis inca).

Ordin 3769/2015:
Nu vor face obiectul redepunerii declaraţiei facturile primite de persoana impozabilă în altă perioadă de raportare faţă de data emiterii acestora de către furnizori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rectificativa la d394 Neliamanea Neliamanea Buna ziua! Ulterior depunerii D300 si D394 pentru luna ianuarie am mai primit o factura aferenta aceleasi luni. As vrea sa stiu daca pot sa declar in luna ... (vezi toată discuția)
Factura mihaela2513 mihaela2513 Buna ziua. Azi am primit o factura externa si interna cu data de 31.01.2013.Cum se inregistreaza corect?Se inregistreaza cu data de 31.01.2013 si se ... (vezi toată discuția)
Stornare factura. luciapap luciapap In 18.05.2010 am o factura de consumabile pe care am inreg 6028=401 si 4426=401 Acuma in August seful imi aduce o factura din Mai storno partial la factura ... (vezi toată discuția)