Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stornare factura.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stornare factura.

In 18.05.2010 am o factura de consumabile pe care am inreg 6028=401 si 4426=401
Acuma in August seful imi aduce o factura din Mai storno partial la factura din 18.05.10 Cum as putea inreg aceasta factura care este din Mai cu tva 19%?
-inreg contabila 6028=401 -200? in August
-in decont o trec in august
-la noi va fi in 394 in sem II iar la ei in sem I
Cum?
inseamna ca e vorba de un retur de marfa , pentru furnizor
Scrieti pe factura : primit la contabilitate, azi ....
Daca nu ati inchis iulie o puteti inregistra in iulie , asa cum ati spus , in rosu
Pentru 394- puteti depune rectificativa , prin adaugarea acestei facturi in datele pe semestrul 1.
In decont va fi pe regularizari .
Inreg in Iulie ,iar in decl 394 in sem I , se poate?
Sem I este pana in iunie, iar inreg este in iulie
ati scris cam telegrafic, sper sa fi inteles intrebarea : ziceam ca 394 se corecteaza , cu adaugarea facturilor sosite cu intarziiere prin depunerea unei noi declaratii in care includeti facturile cu pricina .Aceasta, pentru buna ordine cu furnizorul dvs .
394 este o declaratie informativa ,care nu se coreleaza neaparat cu contabilitatea (chiar cazul expus de dvs reprezinta o exceptie) .Important este sa se coreleze ceea ce declarati dvs ca intrare cu ceea ce declara furnizorul ca iesire .
Multumesc, d.na Magda, eu credeam ca in 394 este cea ce am in contabilitate.