avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stornare factura.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stornare factura.

In 18.05.2010 am o factura de consumabile pe care am inreg 6028=401 si 4426=401
Acuma in August seful imi aduce o factura din Mai storno partial la factura din 18.05.10 Cum as putea inreg aceasta factura care este din Mai cu tva 19%?
-inreg contabila 6028=401 -200? in August
-in decont o trec in august
-la noi va fi in 394 in sem II iar la ei in sem I
Cum?
Cel mai recent răspuns: luciapap , utilizator 14:12, 9 August 2010
inseamna ca e vorba de un retur de marfa , pentru furnizor
Scrieti pe factura : primit la contabilitate, azi ....
Daca nu ati inchis iulie o puteti inregistra in iulie , asa cum ati spus , in rosu
Pentru 394- puteti depune rectificativa , prin adaugarea acestei facturi in datele pe semestrul 1.
In decont va fi pe regularizari .
Inreg in Iulie ,iar in decl 394 in sem I , se poate?
Sem I este pana in iunie, iar inreg este in iulie
ati scris cam telegrafic, sper sa fi inteles intrebarea : ziceam ca 394 se corecteaza , cu adaugarea facturilor sosite cu intarziiere prin depunerea unei noi declaratii in care includeti facturile cu pricina .Aceasta, pentru buna ordine cu furnizorul dvs .
394 este o declaratie informativa ,care nu se coreleaza neaparat cu contabilitatea (chiar cazul expus de dvs reprezinta o exceptie) .Important este sa se coreleze ceea ce declarati dvs ca intrare cu ceea ce declara furnizorul ca iesire .
Multumesc, d.na Magda, eu credeam ca in 394 este cea ce am in contabilitate.

Alte discuții în legătură

Cheltuieli de protocol luciapap luciapap In anul 2009 in ct 623.01 Ch de protocol am facut cateva greseli pe care le-am descoperit acuma,inca nu am depus decl 101: 1-in 04.02.10 am avut o chelt de ... (vezi toată discuția)
Facturi pe 2009 inreg in 2010 cactusul cactusul Exercitiu financiar 2009 inchis. In luna feb 2010 am primit facturi de energie electrica, data facturii 30.12.2009 si plata facturii in feb 2010. Cum le ... (vezi toată discuția)
Eroare contabila- omitere factura anul precedent vioop vioop Am o factura de mobilier cu data de 30 noiembrie 2011 care nu a fost inregistrata. Am constatat omiterea ei in luna ianuarie. Cum o inregistrez avand in vedere ... (vezi toată discuția)