Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stornare factura.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stornare factura.

In 18.05.2010 am o factura de consumabile pe care am inreg 6028=401 si 4426=401
Acuma in August seful imi aduce o factura din Mai storno partial la factura din 18.05.10 Cum as putea inreg aceasta factura care este din Mai cu tva 19%?
-inreg contabila 6028=401 -200? in August
-in decont o trec in august
-la noi va fi in 394 in sem II iar la ei in sem I
Cum?
nu se coreleaza cu contabilitatea ;
sa va mai dau cateva exemple : avem o factura de protocol- bauturi alcoolice , cu tva. Pentru emitent, factura se declara in 394 la livrari. Pentru primitor, factura se declara in 394 la achizitii .Dar in contabilitatea primitorului nu se exercita drept de deducere si prin urmare nu se inregistreaza in 4426
La fel, o factura de combustibil .
De aceea in 394 se inregistreaza toate facturile emise si toate facturile primite, indiferent daca se exercita sau nu dreptul de deducere .
Priviti declaratia 394 din punctul de vedere al fiscului si veti intelege rostul ei : este o declaratie informativa prin care se urmareste crearea unei baze de date care sa fie utilizata pentru verificari incrucisate.
Inseamna ca eu am declarat gresit pana acuma decl 394, eu am inreg in decl toate livrarile si achizitiile catre unitatile inreg doar in scopuri de TVA.
Ex am emis o f la o primarie nu am inreg in decl pt ca primariile nu deduc TVA, am primit o f de la Electrica, pe f este pozitia cu taxa radio tv fara tva, acea suma nu am inreg .
Am gresit trebuie sa depun rectificative?
in cazurile de mai sus( factura emisa cetre primarie si factura primita de la un furnizor neinregistrat in scop de tva ) ati procedat corect .
In 394 se trec facturile emise /primite catre /de la platitori de tva .
Mai sus am spus "indiferent daca se exercita sau nu dreptul de deducere ." - cred ca aceasta exprimare v-a derutat ... Imi cer scuze , m-am referit ca exercitarea dreptului de deducere de catre dvs, in calitate de primitor , vorbind despre 4426.
Multumesc, inca odata, da ma derutat acea expresie, acuma am inteles, sa aveti o zi buna, si multumesc din suflet pt ca de multe ori ma-ti ajutat.