avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu paternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu paternal

va rog frumos:

ce e pro/contra legat de intrare in concediu paternal (salariat cu vechime 10 ani in firma, 750 lei brutul). care e per maxima/minima de a sta in co paternal?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:10, 14 Martie 2013
Indemnizatia se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si :
- nu poate fi mai mica de 1,2 ISR (600 lei) si nici mai mare de 6,8 ISR (3400 lei) in cazul CCC cu o durata de 1 an
- nu poate fi mai mica de 1,2 ISR (600 lei) si nici mai mare de 2,4 ISR, (1200 lei) in cazul CCC cu o durata de 2 ani

Daca din calcul reiese o valoare mai mica de 600 lei , atunci indemnizatie pentru CCC se va acorda in cuantum de 600 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil teodorabalan teodorabalan Buna ziua.Sunt angajata la o societate comerciala cu 2 ore pe zi si cu un salariu modic de 120lei si urmeaza sa nasc.As vrea sa stiu care este cuantumul ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc eu1983 eu1983 Buna ziua , Va rog sa ma lamuriti daca urmatoarea afirmatie este reala, este spusa de un angajat al Serviciului Alocatii si Indemnizatii : daca optezi la ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc acordata tatalui Segarceanu Segarceanu As vrea sa stiu daca se poate acorda aceasta indemnizatie si tatalui (chiar daca nu este sot) si in ce conditii, in situatia in care mama nu este eligibila ... (vezi toată discuția)