Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu paternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu paternal

va rog frumos:

ce e pro/contra legat de intrare in concediu paternal (salariat cu vechime 10 ani in firma, 750 lei brutul). care e per maxima/minima de a sta in co paternal?

va multumesc
Indemnizatia se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si :
- nu poate fi mai mica de 1,2 ISR (600 lei) si nici mai mare de 6,8 ISR (3400 lei) in cazul CCC cu o durata de 1 an
- nu poate fi mai mica de 1,2 ISR (600 lei) si nici mai mare de 2,4 ISR, (1200 lei) in cazul CCC cu o durata de 2 ani

Daca din calcul reiese o valoare mai mica de 600 lei , atunci indemnizatie pentru CCC se va acorda in cuantum de 600 lei.