Forum Discuţii juridice Executare silită comunicare somatie
Discuție deschisă în Executare silită

comunicare somatie

buna ziua
in data de 25 05 2006 am contractat un credit in val de 22.200....am achitat o peroada rata .am ramas fara servici ,evident nu am mai pl;atit rata lunara/
azi am primit o somatie de executare silita in val de 44.500.
ce se poate intampla?am o locuinta .sunt vaduva si 3 copii dar nu am facut succesiunea.astept urgent raspuns
multumesc
In cazul in care nu achitati in termenul aratat in somatie, se va demara impotriva dvs. procedura de executare silita in cadrul careia va vor fi valorificate toate bunurile mobile si imobile pe care le detineti in proprietate pana la concurenta sumei datorate. Aceasta inseamna ca daca aveti un imobil va putea fi scos la licitatie pentru vanzare silita, daca aveti conturi bancare, pot fi poprite, veniturile din salariu sau pensie de asemenea insa nu in totalitate.
multumesc ptr raspuns
as putea sa va mai intreb ceva?
in urma decesului sotului nu am facut succesiunea....deci nu-s unica proprietara a locuintei...
se schimba cumva datele problemei...?
Daca nu sunteti unica mostenitoare a sotului dvs decedat, executarea silita se va raporta asupra cotei dvs. parte din dreptul de proprietate. De asemenea, aveti in vedere ca un creditor poate solicita in instanta constatarea calitatii dvs. de mostenitor atata timp cat are fata de dvs. o creanta pe care nu si-o poate realiza.