Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reduceri comerciale - SRL neplatitor de TVA , vanzare ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reduceri comerciale - SRL neplatitor de TVA , vanzare cu amanuntul

Buna ziua ,

Va rog sa ma ajutati sa inteleg tainele contabilitatii in urmatoarea situatie :
- trebuie sa intocmesc o factura, in care am , sa presupunem, 2 produse :
1. Ciocolata pret vanzare 5 lei
2. Napolitane pret vanzare 2 lei .

Ca urmare a negocierilor si importantei clientului, se stabileste printr-un contract ca furnizorul sa acorde 10 % reducere comerciala - remiza
Cum trebuie sa intocmesc eu acest document si cum trebuie sa il inregistrez contabil ?
Trec fiecare produs si apoi la sfarsit reducere/ discount in procent sau suma exacta in minus ?
Inregistrez vanzarea fiecarui produs :

4111 = 707 5 lei
4111 = 707 2 lei

Cum inregistrez reducerea ?

Va multumesc anticipat,
M.
carmen01011958, moderator
In OMFP 3055/2009 la punctul 51 alin. (5), :
- rabaturile: se primesc pentru defecte de calitate si se practica asupra pretului de vanzare;
- remizele: se primesc in cazul vanzarilor superioare volumului convenit sau daca cumparatorul are un statut preferential;
- risturnele: sunt reduceri de pret calculate asupra ansamblului tranzactiilor efectuate cu acelasi tert, in decursul unei perioade determinate.

Daca reducerea se acorda la momentul livrarii marfii,pretul de vanzare se diminueaza cu reducerea acordata
1. Ciocolata pret vanzare 5 lei -(5lei*10%)-0.5lei=4,5 lei
2. Napolitane pret vanzare 2 lei -(2lei*10%)-0,2 lei=1,8 lei
411=707 4,5 lei
411=707 1,8 lei

Daca aceasta reducere se acorda ulterior livrarii
inregistrati

411=709(reduceri com acordate) -0,5 lei (mimus)
411=709 -0,2 lei (minus)

Buna seara,

Daca am inteles bine, reducerea comerciala se acorda pe factura la livrarea marfurilor. In acest caz, reducerea comerciala va diminua valoarea venitului din vanzarea marfurilor cu procentul de reducere acordat.
Practic pe factura veti avea 707 cu plus pentru ciocolata de 5 lei, respectiv 0.5 lei cu minus tot in contul 707, astfel incat venitul efectiv realizat din vanzarea produsului respectiv este 4.5 lei.
Aceasta interpretare este in acord cu punctul 254 din OMFP 3055/2009, care precizeaza:
suma veniturilor rezultate dintr-o tranzactie este determinata, de obicei, printr-un acord intre vanzătorului cumparatorul/utilizatorul activului, tinand cont de suma oricaror reduceri comerciale.

Daca reducerea nu se acorda pe factura la livrarea marfurilor, va trebui sa intocmiti o factura de reducere comerciala care se va inregistra contabil prin intermediul contului 709.

Numai bine,
Da reducerea comerciala este direct pe factura de livrare a produselor
Mie nu imi era clar cum trebuia sa inregistrez si sa intocmesc factura .
Practic am scris pe fact.
1. ciocolata 5 lei
2. napolitate 2 lei
3. reducere minus 0.70 lei

Avand mai mult de 20 de produse , vazand si alte facturi de la diversi furnizori , m-am gandit ca este bine sa trec la sfarsit reducerea comerciala si ca nu trebuie sa fac rand diferit pentru fiecare produs.

Va multumesc ,
R.