Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA bon fiscal cu discount
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

bon fiscal cu discount

buna ziua .
am nevoie de ajutor:cum inregistrez in contabilitate, ca furnizor,un bon fiscal care are inregistrat si reducere?am inteles ca nu se mai inregistreaza reducerea ...celum descarc stocurile?
multumesc
mihaela
Reducerea la care faceti referire este o reducere comerciala si nu are legatura cu descarcarea stocului ci cu valoarea pe care o are de plata clientul.
E o facilitate de plata.
Asta inseamna ca pentru un produs, clientul respectiv va plati mai putin decat este pretul in mod normal.
411=% si concomitent acordarea reducerii comerciale 667=411
4427[(707-667)x24%] daca sunteti platitor TVA

Conform prevederilor art.137 alin.(3) Cod Fiscal
,,Baza de impozitare nu cuprinde urmatoarele:
a) rabaturile, remizele, risturnele, sconturile si alte reduceri de pret, acordate de furnizori direct clientilor la data exigibilitatii taxei;''

Descarcarea gestiunii se face normal.

Presupun ca este vorba de gestiunea marfa cu amanuntul:

% = 371.02
4428 (daca sunteti platitor TVA)
Cornelia Tulpan, Contabil
Reducerea comerciala inscrisa pe factura de achizitie micsoreaza pretul de achizitie.

Ordin 3055, pct 51
"(3) Reducerile comerciale acordate de furnizor și înscrise pe factura de achiziție
ajustează în sensul reducerii costul de achiziție al bunurilor.
(4) Reducerile comerciale primite ulterior facturării, respectiv acordate ulterior
facturării, indiferent de perioada la care se referă, se evidențiază distinct în
contabilitate (contul 609 “Reduceri comerciale primite”, respectiv contul 709
“Reduceri comerciale acordate” ), pe seama conturilor de terți."

Dvoastra vorbiti de bon fiscal. Puteti introduce marfa de pe acest bon facindu-i receptie. Bonul fiscal il puteti inregistra numai pe baza unui decont de cheltuieli aprobat de conducere.
Nu beneficiati de dreptul de deducere a tva-ului de pe acest bon, pt ca o conditie pt a va putea exercita dreptul de deducere este sa detineti o factura.

t.simona, utilizator
din intrebare, inteleg ca @b_mihaela este furnizorul care a emis bonul, nu beneficiarul acestuia (client).
Intradevar este furnizor.
Ordinul 3055 specifica ca numai reducerile ulterioare se trec in ct 709, reducerea acordata pe factura reduce veniturile realizate.

Daca gestiunea este global valorica, aceste reduceri trebuie inregistrate in Rap de gestiune zilnic in sensul diminuarii pretului cu amanuntul. Apoi desc se va face normal.

Daca gestiunea este cantitativ valorica, desc se face normal.