Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contul 709
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contul 709

Buna ziua,

am si eu o intrebare legata de contul 709 si anume, am un contract de service ( nu implica contract scris de discount) in care vreau sa dau bonus anumitor clienti diverse opertiuni (piese si/sau manopera). Acest tip de contract il folosesc in conditiile in care clientul a achizitionat de la mine o masina noua, iar acest tip de cheltuiala il suporta departamenul auto. As vrea sa stiu daca in contabilitate acest bonus/discount pe care il acord eu clientior il inregistrez pe contul 709 sau pe vechiul cont 667?

Va multumesc anticipat!
Bonusul/dicountul cum il numiti d-voastra este acordat la data facturarii, sau ulterior facturarii, sau daca se achita mai repede decat este termeul de scadenta obligatia cate d-voastra?
Mai jos vedeti cum functioneaza contul 709.
Contul 709 "Reduceri comerciale acordate"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa reducerilor comerciale acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă.
În debitul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se înregistrează:
- valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturării (411).

In primul rand trebuie sa stabiliti exact despre ce fel de reducere este vorba : comerciala sau financiara.Si inainte de introducerea acestui cont, uneori contul 667 folosit pt. discount era utilizat in mod eronat, netinandu-se cont despre ce fel de reducere era vorba, comerciala sau financiara.
Andreea Voicila
Discountul il dau momentul factuarii pieselor sau manoperei si nu are legatura cu achitarea facturii.
@rocky2009: ma bucur ca ati adus in discutie acest cont .

Eu , una , nu inteleg cum functioneaza si va supun atentiei urmatoarele , poate ne lamurim cu totii :
In omef 3055 spune :
Contul 709 “Reduceri comerciale acordate”
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența reducerilor comerciale acordate ulterior
facturării, indiferent de perioada la care se referă.
În debitul contului 709 “Reduceri comerciale acordate” se înregistrează :
- valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturării (411).

Tot in omef 3055:
Contul 411 "Clienți"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența creanțelor și decontărilor în relațiile cu
clienții interni și externi pentru produse, semifabricate, materiale, mărfuri etc.
vândute, servicii prestate, pe bază de facturi, cu excepția entităților afiliate și a
entităților legate prin interese de participare, inclusiv a clienților incerți, rău-platnici,
dubioși sau aflați în litigiu.
Contul 411 "Clienți" este un cont de activ.
În debitul contului 411 "Clienți" se înregistrează:.....

În creditul contului 411 "Clienți" se înregistrează:

- valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturării (709);
- valoarea sconturilor acordate clienților (667);

Soldul contului reprezintă sumele datorate de clienți.
Ca sa respect cele definte mai sus ar trebui :
709=411- asa spune, in debit ; sa fie asa din cauza ca e cu minus, fiind discount?
si , pentru 411:
411=709; cum adica ? o data cu minus, o data cu plus ?

Ceva nu e in regula aici .
Ca sa nu mai spun ca un cont de venit care care incepe prin a se debita cu minus va denatura contul 121 pe rulaj total. Nu ajungem in situatia ca rulajul lui 121 sa nu mai fie egal pe credit cu veniturile si pe debit cu cheltuielile?
Incerc sa va lamuresc primtr-un exemplu:
Vand marfa unui client in valoare de 100 de lei.
Contarea este: 411=707 cu 100 de lei
Dupa ce trece un timp ma hotarasc ca acestui client sa ii acord o reducere comerciala de 10%, ulterior facturarii vanazarii de marfa, pt. aceasta reducere trebuie sa intocmesc o factura de reducere care va avea contarea : 709=411 cu 10 lei, aceasta reducere este o diminuare de venit si este normal sa mearga pe debitul lui 709, ca sa se evidentieze clar reducerea venitului, in ordin zice clar ca 709 se debiteaza cu valoarea reducerii, iar 411 se crediteaza cu valoarea reducerii.(de unde ati dedus ca e 411=709?, debitarea unui cont se face in legatura cu creditarea altui cont, aici daca 709 se debiteaza, automat 411 se crediteaza)
Ganditi-va ca acest cont functioneaza ca un cont de cheltuaiala, da de fapt pt. cel care acorda reducerea este o diminuare de venit, nu o cheltuiala efectiva care sa mearga pe un cont de clasa 6.

Daca nu se intelege, revin cu lamuriri sau astept intrebari.

Andreea Voicila
andreeavoicila a scris:

de unde ati dedus ca e 411=709?,

din functiunea lui 411
Tocmai asta m-a blocat : o data imi spune ca 709=411; apoi prin functiunea lui 411 imi spune 411=709
Despre inchiderea prin 121 a lui 709 spune in functiunea lui 121 asa :
În creditul contului 121 "Profit sau pierdere" se înregistrează:
- la sfârșitul perioadei, soldul creditor al conturilor din clasa 7 (701 la 786);

Care sold creditor ?

Multumesc , @AndreeaVoicila