Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea pensiilor

Cu ce mă poate ajuta un infarct miocardic urmat de montarea a 3 stenturi?Adică:pot fi pensionat definitiv fără revizuire la 52 de ani sau schimbarea de încadrare în grad de la accentuat la grav?
Daca aveti deja o decizie de incadrare in grad de invaliditate aveti dreptul la pensie de invaliditate, indiferent de stagiul realizat. Doar sa depuneti actele necesare la casa de pensii.

1. - Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Pensionarea pentru invaliditate nu mai este conditionata de un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.