Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxare inversa

Buna ziua,
Semintele prajite, ambalate, care sunt comercializate in magazine, sunt supuse taxarii inverse? Un magazin a achizitionat in luna decembrie, seminte de fl. soarelui, iar pe factura de la furnizor era calculat si tva. S-au facut urmatoarele inregistrari contabile:
- la achizitie % 401 556,51

- la vanzare 411 % 723,30

Cum este corect si ce este de facut ?
Multumesc !
art. 160 cod fiscal
(2) Operaţiunile pentru care se aplică taxarea inversă sunt:
c) livrarea de cereale și plante tehnice menționate în continuare, care figurează în nomenclatura combinată stabilită prin Regulamentul (CEE) nr. 2.658/87 al Consiliului din 23 iulie 1987 privind Nomenclatura tarifară și statistică și Tariful vamal comun:

1206 00 Semințe de floarea-soarelui, chiar sfărâmate
1206 00 10 Destinate insamnatarii
1206 00 91 Decorticate; in coji cu dungi albe sau gri
1206 00 99 Altele

pct. 82 din norme
(7)În cazul neaplicării taxării inverse prevăzute de lege, organele de inspecţie fiscală vor dispune măsuri pentru obligarea furnizorilor/prestatorilor şi a beneficiarilor la corectarea operaţiunilor şi aplicarea taxării inverse conform prevederilor prezentelor norme metodologice. În cadrul inspecţiei fiscale la beneficiarii operaţiunilor, organele de inspecţie fiscală vor avea în vedere că beneficiarul avea obligaţia să colecteze TVA la momentul exigibilităţii operaţiunii, concomitent cu exercitarea dreptului de deducere.
La cerealele supuse taxarii inverse -pentru o livrare -cum este corect sa se declare in D 394 ,cu Tva aferent sau fara ? Intreb asta pentru ca la un control fiscal de rambursare tva,
s-au stabilit masuri pentru refacerea D 394 cu datele corecte, in sensul ca sa se treaca si Tva in col.2. ,deoarece initial nu am trecut dacat valoarea marfii(porumb,grau..)
O alta echipa de control nu a stabilit asemenea masuri - la alta societate-cu toate ca si aici pentru o livrare ,am trecut doar valoarea marfii ,fara tva .
In schimb la achizitii de cereale, am trecut si tva aferent . Asta din motivul ca doar la achizitie se face nota contabila 4426 - 4427 cu tva aferent. Iar cand livrez , cumparatorul va face la randul lui aceasta inregistrare 4426 - 4427 . Din acest considerent si din discutia cu alti cunoscuti de la Finante.. nu am trecut la livrare cu taxare inversa si Tva aferent si pana acuma nu am primit masuri de la controlul fiscal...
Cine a interpretat gresit D 394 ? si mai ales cum e legal ? multumesc anticipat .
declaratia 394 este una informativa, de aceea se trece atat baza cat si tva aferenta, atat la livrari cat si la achizitii supuse taxarii inverse, mai ales ca formularul prevede acest lucru.