avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pauza salariatei pentru alaptare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pauza salariatei pentru alaptare

Buna ziua,
Ma voi intoarce la serviciu inainte ca fiica mea sa implineasca 1 an. As dori sa stiu:
1. daca pot beneficia de pauza de 2 ore/zi pentru alaptare si cat timp pot beneficia de acest lucru?
2. in cazul in care angajatorul, datorita lipsei de activitate, reduce cu act aditional perioada de munca, respectiv salariul angajatilor la jumatate, ce se intampla in cazul meu?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:55, 15 Martie 2013
~ Conținut șters la cerere ~
1. Pana la implinirea varstei copilului de 1 an puteti beneficia de program redus cu 2 ore pentru alaptare.

2. - Modificarea clauzelor din contractul individual de munca (CIM) se face prin act aditional la CIM, act ce trebuie semnat si de angajator si de dvs.
- Daca angajatorul modifica unilateral clauzele din contrat (timpul de munca si salariul) atunci va puteti adresa cu o sesizare la ITM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pauza salariatei pentru alaptare IuliaE IuliaE Buna ziua, Ma voi intoarce la serviciu inainte ca fiica mea sa implineasca 1 an. As dori sa stiu: 1. daca pot beneficia de pauza de 2 ore/zi pentru alaptare ... (vezi toată discuția)
Reducere program lucru pentru alaptare Alexu` Alexu` Buna ziua! Daca ma întorc la munca cu 2 luni inainte sa împlinească 1 an copilul, dar va intra tatal in ccc până la 2 ani pot beneficia 2 luni de program ... (vezi toată discuția)
Reducere program de lucru in revisal Iohana27 Iohana27 Buna ziua, Daca o salariata aflata in CIC se intoarce mai devreme de 1 an la munca si solicita conform art. 17 din OUG 96/2003 reducerea duratei zilnice de ... (vezi toată discuția)