Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pauza salariatei pentru alaptare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pauza salariatei pentru alaptare

Buna ziua,
Ma voi intoarce la serviciu inainte ca fiica mea sa implineasca 1 an. As dori sa stiu:
1. daca pot beneficia de pauza de 2 ore/zi pentru alaptare si cat timp pot beneficia de acest lucru?
2. in cazul in care angajatorul, datorita lipsei de activitate, reduce cu act aditional perioada de munca, respectiv salariul angajatilor la jumatate, ce se intampla in cazul meu?
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
1. Pana la implinirea varstei copilului de 1 an puteti beneficia de program redus cu 2 ore pentru alaptare.

2. - Modificarea clauzelor din contractul individual de munca (CIM) se face prin act aditional la CIM, act ce trebuie semnat si de angajator si de dvs.
- Daca angajatorul modifica unilateral clauzele din contrat (timpul de munca si salariul) atunci va puteti adresa cu o sesizare la ITM.