Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... solicit ajutor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

solicit ajutor

Salutare am o intrebare, unde poate fi reclamat angajatorul in cazul nerespectari contractului de munca???acesta refuza plata salariului odata ce a primit preavizul de la angajat si aduce injurii, amenitarii angajatuluiX-( vamultumesc
Pentru nerespectarea legislatiei muncii un angajator poate fi reclamat la Inspectia Muncii si/sau ITM .. pentru amenintari , salariatul se poate adresa Parchetului si/sau Politiei.

De asemenea, neplata poate face obiectul unei actiuni in instanta impotriva angajatorului.
ITM
in ce sens, refuza?A fost depasit termenul prevazut in contract pentru lichidarea lunii in cauza?Ex. daca salariatul si-a dat demisia in februarie, lichidarea lunii februarie este in martie, si nu aprimit lichidarea?