Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit D101 si balanta de verificare la 31.12.2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

D101 si balanta de verificare la 31.12.2012

Buna ziua.
Am preluat contab.unei firme- azi- si am constatat urmatoarele probleme la intocmirea bal.de verif -31.12.2012 si in D101/31.12.2012 si nu stiu cum e corect sa procedez si doresc un sfat din partea dv.
-soc. are sold debitor in contul 117= A- suma (pierdere din anii precedenti)
-cumulat pt anul 2012 -credit 112 = B-se inregistreaza profit ;
-a fost calculat impozit pe profit ,pt profitul trim.IV 2012( profitul brut *16%,netindu se cont de existenta chelt nedeductibile)
-a fost declarat imp.profit in D101 si achitata suma
-nu este evidentiata in D101 pierderea din anii precedenti (la r 40) care este mai mare decit profitul pt anul 2012
Va rog sa mi spuneti ce trebuie sa fac pt a efectua corectia.
Multumesc anticipat pt ajutorul acordat.
Daca ati constatat greseli la intocmirea declaratiei 101, intocmiti si depuneti o declaratie rectificativa. Daca din declaratia rectificativa rezulta un impozit mai mare, veti achita diferenta, iar daca noua valoare a impozitului este mai mica fat de ce s-a platit, veti avea sold debitor la impozitul pe profit. Puteti compensa aceasta suma cu alte plati in contul unic.
Multumesc pt raspuns.
Asa m am gindit sa procedez,sa refac balanta de dec.sa depun rectificativa la 101 si sa solicit compensarea de imp.pe profit cu imp.salar ,fiind oblig.la bugetul de stat amindoua.
Pers.de la care am preluat contab. imi spune ca e corect cum este calculat imp.pe profit,fara sa se tina seama de pierderea din anul precedent,zicea ea ca e calculat imp.pe profit pt 2012,doar ca nu a luat in calc.chelt.nedeductibile,care e o suma mica sub 100 ron.
As ruga un puct de vedere din partea unei persoane neutre,pt nu mai stiu daca am eu sau fosta contab.dreptate.
Pierderea din anii precedenti se recupereaza din profitul societatii in urmatorii 5 ani, in ordinea constituirii acestora.In declaratia 101, la randul 40 se inscrie pierderea din anii precedenti care se scade din profitul calculat in exercitiul in curs. Ar fi posibil ca in declaratia 101 din anul 2011 sa nu fi fost mentionata suma care reprezinta pierderea de reportat in exercitiile urmatoare si in acest caz ar trebui corectata si declaratia pe anul 2011. Prieteneste va sugerez sa nu solicitati fiscului compensarea celor doua impozite. Realizati-o dvs, direct, prin ordinul de plata.
Multumesc pt raspunsul dv.
Am verificat d101/2011,era evidentiata pierderea ,anul 2011 fiind anul de inceput al activit.firmei.
Pt 2012,nu mai stiu cum este corect sa procedez .Este corect cum am preluat ,calculat imp.pe profit pt profitul inreg.pt 2012(ian-dec2012)sau nu mai trebuia calc.si virat imp.profit pt 2012 ,avind pierdere din anul 2011,pierdere ce nu se acopera integral cu profitul din 2012.
Nu mai stiu cum este corect : trebuia sau nu trebuia calc,inreg.si virat .imp.pe profit doar pt 2012,netindu-se seama de pierderea din 2011.
Multumesc anticipat pt ajutorul dv.
Daca valoarea profitului pe 2012 depaseste valoarea pierderii din anul precedent, numai in aceasta situatie, datorati impozit pe profit, dar numai pentru diferenta dintre profitul pe 2012 si pierderea din 2011. Daca programul de contabilitate pe care il aveti va permite realizarea registrului de evidenta fiscala va veti lamuri mai usor. De altfel si declaratia 101 va va lamuri.