Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Societate in insolventa. Solicitare faliment.
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Societate in insolventa. Solicitare faliment.

am de recuperat o creanta de la o societate in insolventa creanta este nascuta dupa declansarea procedurii de insolventa deci debitorul nu respecta planul de reorganizare iar administratorul juridic refuza sa faca plata pe motiv ca nu au incasari.
intrebarea mea este daca pot cere falimentul societatii respective si care este procedura.
Daca debitorul nu respecta planul de reorganizare, puteti cere la primul termen declansarea procedurii de faliment .
multumesc frumos pentru raspuns.As avea nevoie de un sfat societatea debitoare este in insolventa iar eu vreau sa-i cer falimentul care este procedura catre cine fac cererea ?,trebui sa ma inscriu la masa credala chiar daca creanta este nascuta dupa declansarea procedu/rii de insolventa?sedinta urmatoare este pe 27 03.2013
este necesar sa inscriu creanta in tablul creditorilor chiar daca sunt creanta dupa ddeclansarea procedurii de insolventa
Baza legala pentru trecerea de la insolventa la faliment,este art.107 din Legea nr.85/2006-privind insolventa .
Cu stima,
Marius Bote .
multumesc frumos pentru raspuns