Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie in anulare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie in anulare

II. Hotararile instantelor de recurs mai pot fi atacate cu constestatie in anulare cand:

- dezlegarea data este rezultatul unei greseli materiale ;
- instanta respingand recursul sau admitandu-l numai in parte, a omis din greseala sa cerceteze vreunul dintre motivele de modificare sau de casare.

Daca le-a omis intentionat, nu se mai poate contesta?
Este o dispozitie legislativa deficitara, se poate contesta daca instanta a omis sa cerceteze vreunul din motivele de recurs. Dvs. nu trebuie sa faceti aprecieri aupra erorii sau intentiei instantei, e suficient sa dovediti ca unele motive au fost omise.
Contestaţia în anulare este definită de art. 317 Cod procedură civilă., este o cale extraordinară de atac, şi pot fi atacate cu contestaţie în anulare hotărârile irevocabile,din următoarele motive:
1.când procedura de chemare a părţii, pentru ziua când s-a judecat pricina, nu a fost îndeplinită potrivit cu cerinţele legii;
2.când hotărârea a fost dată de judecători cu călcarea dispoziţiilor de ordine publică privitoare la competenţă.
Legiuitorul însă prin alin. 2 ale art. de mai sus,art.317 C.p.civ. a extinso şi la alte situaţii şi anume cănd motivele de mai sus deşi invocate în recurs instanţa le-a respins din vari motive, aveau nevoie de verificări sau recursul a fost respins fără ca el să fi fost judecat în fond.