Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de handicap grad 2 conditionata de starea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de handicap grad 2 conditionata de starea materiala ?

buna ziua,

primirea pensiei de handicap de gradul 2 este conditionata in vreun fel de starea materiala sau de alte venituri ?
de exemplu, daca persoana are depozite bancare sau proprietati pe care la inchiriaza, mai poate primi pensie de handicap ?

multumesc
Pensia de handicap nu e conditionata de starea materiala a individului, ci doar de afectiunea in sine si de gravitatea sa.
@ alex5

Nu exista nicio conditionalitate in sensul asta. Ar fi aberant.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Nu exista "pensie de handicap".

2. Exista:
- pensie de invaliditate - platita de Casa de Pensii;
- indemnizatie de handicap - platita de Agentia de Plati si Inspectie Sociala..

3. - Pensia de invaliditate poate fi cumulata cu indemnizatia de handicap.
- Niciuna dintre ele nu este conditionata de starea materiala a celui care beneficiaza de una din ele sau de ambele.
multumesc ,

dar sunt conditionate de existenta pensiei normale ?
Se poate primi "pensie de handicap" fara ca persoana in cauza sa beneficiez de pensie platita de Casa de Pensii.