Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de handicap grad 2 conditionata de starea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de handicap grad 2 conditionata de starea materiala ?

buna ziua,

primirea pensiei de handicap de gradul 2 este conditionata in vreun fel de starea materiala sau de alte venituri ?
de exemplu, daca persoana are depozite bancare sau proprietati pe care la inchiriaza, mai poate primi pensie de handicap ?

multumesc
@Gabi50
cred ca n-am fost foarte clar
ultima mea intrebarea era daca are voie sa primeasca pensie de invaliditate( sau indemnizatie de handicap) in cazul in care are deja pensie normala
Ce anume intelegeti prin pensia normala? Daca e vorba de pensie de limita de varsta sau pensie anticipata, sau pensie de invaliditate -" de boala"- ( platita de la Casa de Pensii) poate sa i se intocmeasca dosar pt. handicap.
Nu sunt conditionate una de cealalta si poate sa le primeasca pe amandoua, indiferent de starea materiala a persoanei beneficiare.
1. Prin sistemul public de pensii se poate beneficia de o singura categorie de pensie din cele prevazute de lege:

a) pensia pentru limita de varsta;
b) pensia anticipata;
c) pensia anticipata partiala;
d) pensia de invaliditate;
e) pensia de urmas.

2. Indemnizatia de handicap nu este platita din sistemul public de pensii si poate fi cumulata cu oricare din categoriile de pensii de mai sus.
multumesc tudorvaleriu