Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reducerea pensiei de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reducerea pensiei de intretinere

Am urmatoarea situatie:
Copilul meu a avut o pensie de intretinere platita de tatai ei, prin poprire pe salar, fiind angajat .
Acum, mi-a dat copilul in judecata( acesta fiind student la buget) pentru diminuarea pensiei de intretinere la minim pe economie, tinand cont ca el este disponibilizat si ca mai are in intratinere un minor, fara sa mentioneze ca, de la intreprindere a beneficiat de salarii compensatorii, si ca peste 6 luni va intra in pensie dupa un salar cam de vreo 5000 Ron.Mentionez ca, de cand suntem divortati, in afara de pensia de intretinere, tatal nu a mai contribuit cu nici un banut sau alte bunuri pentru cresterea si educarea acestui copil. In 20 de ani nu l-a vizitat macar o data.
Va rog sa ma ajutati sa fac o intampinare, astfel incat pensia de intretinere a copilului sa nu se diminueze foarte mult, sau sa-i fie platita o suma procentuala din salariile compensatorii.pana la intrarea lui in pensie!
Va multumesc!
fata trebuie sa sustina in intampinare ca are mare nevoie de bani pt. carti...cursuri...
nevoile ei materiale au crescut o data cu varsta si cu situatia economica.
am sa caut sa va trimit un model de intampinare dar ar trebui sa apelati la un avocat macar ca sa v-o redacteze, sa scoata in evidenta anumite aspecte ale situatiei, care v-ar putea avantaja.

av.m.vasilescu
Domnule Presedinte,

Subsemnatul [...], domiciliat in[...], in calitate de parat in dosarul nr.[...], cu termen la[....], depun prezenta

Intampinare

Prin care va solicitam respingerea cererii de chemare in judecata formulata de reclamantul[...].

Motivele intampinarii:

In fapt, aratam ca, prin cererea de chemare in judecata formulata de[...], s-a solicitat[...]
Avand in vedere faptul ca ( se arata mai intai exceptiile )[...], solicitam respingerea actiunii.
In ceea ce priveste cererea reclamantului, situatia in fapt si in drept este cu totul alta ( se raspunde la fiecare capat de cerere cat si la elementele de drept invocate in cerere)[...]
In drept, imi intemeiez cererea pe dispozitiile art.115-118 C.proc.civ.

Dovada cererii inteleg sa o fac cu : acte( trebuie enumerate si depuse copii de pe acestea), interogatoriul reclamantului, martori ( trebuie aratat numele si adresele acestora), expertiza( trebuie aratate obiectivele acesteia si ce anume vrea sa dovedeasca cu ea).

Depun intampinarea si actele de care am facut vorbire in[...]exemplare, unul pentru instanta si [...] pentru a fi comunicate reclamantului.

Data[...]
Semnatura[...]

Domnului Presedinte al....

sigur ca fata va depune intampinarea.
va multumesc!
am incercat sa fac o intampnare, va rog sa-mi spuneti daca mai trebuie sa scriu sau sa spun ceva.
DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul xxx, domiciliat in xxx, in calitate de parat in dosarul nr.0000, cu termen la 05.03.2009, depun prezenta

Intampinare

Prin care va solicitam respingerea cererii de chemare in judecata formulata de reclamantul xxx

Motivele intampinarii:

In fapt, aratam ca, prin cererea de chemare in judecata formulata de xxx, s-a solicitat reducerea pensiei de intretinere
Avand in vedere faptul ca reclamanta xxxx este studenta in anul I a facultatii de Medicina si Farmacie Victor Babes din Timisoara , la buget, si ca nevoile de intretinere depasesc cu mult cuantumul pensiei de intretinere,( si anume: plata caminului, a mesei,carti, atlase si toate cele necesare unui student in anul I) solicitam respingerea actiunii.
In ceea ce priveste cererea reclamantului, situatia in fapt si in drept este cu totul alta si anume:
- reclamantul xxx beneficiaza de salarii compensatorii ( rog instanta sa se informeze de acestea la xxx xxx), si de indemnizatie de somaj calculate la un salar net de peste 5000 de Ron.
- Reclamantul nu a contribuit , in afara pensiei, cu absolute nimic la cresterea si la educarea mea, iar in ultimii 20 de ani, de cand m-a parasit nu mi-a facut nici macar o vizita.

In drept, imi intemeiez cererea pe dispozitiile art.115-118 C.proc.civ.
Solicit procent din salariile compensatorii si anume cota de pana la 17% din acestea in transe sub forma de pensie sau toti odata pana la pensionarea reclamantului cand probabil se va recalcula cuantumul pensiei de intretinere

Dovada cererii inteleg sa o fac cu urmatoarele :
acte:- adeverinta de student, certificate de nastere, adeverinta de salar a mamei.,
martori : xxxx,xxxx
Depun intampinarea si actele de care am facut vorbire in 2 exemplare, unul pentru instanta si unul pentru a fi comunicate reclamantului.

Data 20.02.2009
Semnatura

Domnului Presedinte al Judecatoriei xxx
Daca solicitati si obligarea la un procent din salariile compensatorii intitulati cererea dvs. INTIMPINARE - CERERE RECONVENTIONALA , intrucat aveti si dvs. pretentii proprii .