Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Model Intampinare instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Model Intampinare instanta

Buna seara,am o datorie la intretinere si penalitati aferente pentru care sunt citat la tribunal pe 12 Mai 2010.Nu contest nimic.Trebuie sa depun intampinare.Cum ar trebui sa o formulez in acest caz pentru ca instanta sa-mi acorde posibilitatea de a plati esalonat si in functie de venituri aceasta restanta.Mentionez ca am ajuns in aceasta situatie din lipsa veniturilor pe acea perioada(pensie medicala;somaj;copil la liceu)Va Multumesc!
Intampinare trebuie formula in conformitate cu prevederile art. 115 s.urm
C.pr.civ.
Va trebui sa scrieti mai detaliat exact c3e ati scris mai sus.
Motivati de ce vreti esalonare si depuneti dovezi scrise
privind lipsa veniturilor.
Va multumesc!mi-ar prinde bine un model,nu sunt de specialitate!
Domnule Presedinte,

Subsemnatul [...], domiciliat in[...], in calitate de parat in dosarul nr.[...], cu termen la[....], depun prezenta

Intampinare

Prin care va solicitam respingerea cererii de chemare in judecata formulata de reclamantul[...].

Motivele intampinarii:

In fapt, aratam ca, prin cererea de chemare in judecata formulata de[...], s-a solicitat[...]
Avand in vedere faptul ca ( se arata mai intai exceptiile )[...], solicitam respingerea actiunii.
In ceea ce priveste cererea reclamantului, situatia in fapt si in drept este cu totul alta ( se raspunde la fiecare capat de cerere cat si la elementele de drept invocate in cerere)[...]
In drept, imi intemeiez cererea pe dispozitiile art.115-118 C.proc.civ.

Dovada cererii inteleg sa o fac cu : acte( trebuie enumerate si depuse copii de pe acestea), interogatoriul reclamantului, martori ( trebuie aratat numele si adresele acestora), expertiza( trebuie aratate obiectivele acesteia si ce anume vrea sa dovedeasca cu ea).

Depun intampinarea si actele de care am facut vorbire in[...]exemplare, unul pentru instanta si [...] pentru a fi comunicate reclamantului.

Data[...]

Semnatura[...]

Domnului Presedinte al....
Va multumesc foarte mult!Cu stima Gh Raut