Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Administrator ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Administrator ONG

Presedintele unui ONG poate indeplini si functia de administrator al acestuia?
Acel "administrator", asa cum il denumiti pe respectivul, ar fi cu rol executiv. Deci se face concurs si se alege dintre mai multi dupa niste criterii stabilite. Si va fi si platit pentru aceasta activitate.
Nu poate fi detinuta aceasta functie de presedinte. Pe undeva acela vine sa preia anumite atributii de executie ale membrilor comitetului director. Daca tot doriti sa faca presedintele acea treaba, de ce sa mai optati pentru acel director executiv?
Multumesc pentru raspuns. Pana in acest moment, unul dintre membrii fondatori a fost si administrator, neremunerat. Acesta urmeaza sa se retraga din toate functiile pe care le detine si voiam sa stiu cui ii poate fi atribuite sarcinile administratorului, in conditiile in care in asociatie vor ramane 3 membri, iar cel ce are functia de presedinte este dispus sa preia si acest aspect administrativ. Se poate renunta pur si simplu prin AGA la functia respectiva si automat atributiile vor reveni presedintelui (el fiind reprezentantul legal)?
Exista doua modele la fel de raspandite si la fel de viabile in sectorul ONG: Modelul cu separarea boardului de executiv ( un consiliu director care nu are atributii executive nici el in corpore nici presedintele) si un director executiv / manager / administrator - in sfera ONG il puteni numi cum vreti - care are calitatea de conducator executiv al ONG-ului, salariat sau voluntar, si caruia Consiliul Director ii delega o serie de atributii inclusiv cea de reprezentare, fie prin decizia de creare a postului si numire a lui, fie e o delegare permanenta totala prin insasi prevederile Statutului ONG-ului, care prevad functia de director executiv ( sau cum doriti sa o numiti) si atributiile acesteia, cu reducerea corespunzatoare a atributiilor consiliului director si presedintelui, care poate ramane cu atributii mai mult onorifice sau de mai mica importanta ex. convocarea seditelor consilului director si conducerea sedintelor consiliuli director si adunarii generale, si supervizarea activitatii directorului executiv, care in acest caz adesea se prevede prin statut ca e reprezentant legal al ONG-ului.... Cealalta varianta - recomandabila la asociatii mici si cu resurse putine, dar considerata mai putin etica / recomandabila de bunele practici pe plan international - este cea raspandita in SUA in randul companiilor - de a avea accesi persoana ca "president and CEO" - adica presedintele asociatiei / fundatiei / federatiei, pe langa calitatea sa de membru al consiliului director cu atributii de convocare a acestuia si conducerea sedintelor si drept de vot in sedintele CD, are si toate atributiile specifice de manager / administrator, putand fi si remunerat pentru acestea... Ceea ce se recomanda in acest caz este sa nu i se faca contract de munca ( desi legea nu interzice expres asta la ONG-uri) ci un contract de administrare care sa prevada atributiile in principal de reprezentare si secundar de management, si remunerarea sa fie ca "indemnizatie" asimilabila insa dpdv fiscal salariului, diferenta fiind ca raportul juridic nu este unul de prepusenie cum e raportul de munca... Sau se mai practica existenta distincta a functiilor de presedinte si de director executiv ( ultimul nefacand parte din consilul director, dar participand fara drept de vot la sedintele acestuia) dar cu cumularea celor doua functii de catre aceeasi persoana, ceea ce nu e interzis de lege insa ca sa nu fie conflicte de interese necesita atribuirea unui rol important de decizie si control ierarhic Consiliului Director, care sa vada atent ce face persoana in dubla calitate de presedinte si manager, si preferabil si cenzor si comisie de cenzori care sa verifice atent pe cel cu rol de conducator executiv, chair si cand numarul de membri ( la asociatii) e suficient de redus incat legea nu obliga la existenta unui cenzor sau comisie de cenzori. Eu cunosc sute de ONG la care presedintele are si rol de conducator executiv /manager si la niciuna nu a fost vreo obiectie la dobandirea personalitatii juridice sau ulterior....
Presedintele nu poate semna contractele cu tertii in calitate de reprezentant legal (prin actele constitutive), iar cel desemnat ca administrator sa se ocupe de aspectele contabil-fiscale prin imputernicire interna? Vorbim de doar 3 membri, neremunerati, membri fondatori si in CD.
"ART. 24 din og 26 din 2000 privind asociatiile si fundetiile, actualizata
(1) Consiliul director asigură punerea în executare a hotărârilor adunării generale. El poate fi alcătuit şi din persoane din afara asociaţiei, în limita a cel mult o pătrime din componenţa sa.
(2) În exercitarea competenţei sale, consiliul director:
.....
b) încheie acte juridice în numele şi pe seama asociaţiei;
.....
ART. 26*)
Consiliul director poate împuternici una sau mai multe persoane cu funcţii executive, inclusiv
persoane care nu au calitatea de asociat ori sunt străine de asociaţie, pentru a exercita atribuţiile prevăzute la art. 24 alin. (2) lit. b) şi d)."

Din consiliul director face parte si presedintele. Deci nu aveati cum sa treceti in statut ca acel administrator încheie acte juridice în numele şi pe seama asociaţiei de la bun inceput ci doar daca membrii consiliului director decid si nu la modul general ci pentru fiecare caz in parte.
Pracedural, presedintele pune in tema pe ceilalti membrii ai consiliului director despre continutul contractului, obtine aprobarea lor si apoi el semneaza in numele ong.