Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Nerespectare hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Nerespectare hotarare judecatoreasca

Sotia mea a castigat procesul cu Institutia Prefectului-Serviciul Inmatriculari, pronuntandu-se o sentinta favorabila ei, care a ramas irevocabila prin nerecurare.
Vineri am incercat sa inmatriculez autoturismul sotiei, dar nu a fost primit dosarul pe motivul ca legea s-a modificat incepand cu data de 15.03.2013, iar in sentinta se face referire la vechea lege(pentru emisiile poluante).
Nu au primit dosarul si ne-au spus sa incercam saptamana viitoare pana primesc clarificari(indicatii..norme, etc).
Este posibil ca aceasta sentinta sa nu fie pusa in executare? Pot sa refuze inmatricularea autoturismului?
Multumesc.
Este foarte probabil:

OUG nr. 9/2013 - timbrul de mediu pentru autovehicule

Art. 4. - Obligatia de plata a timbrului intervine o singura data, astfel:
a) cu ocazia inscrierii in evidentele autoritatii competente, potrivit legii, a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul de catre primul proprietar din Romania si atribuirea unui certificat de inmatriculare si a numarului de inmatriculare;
b) la reintroducerea in parcul auto national a unui autovehicul, in cazul in care, la momentul scoaterii sale din parcul auto national, i s-a restituit proprietarului valoarea reziduala a timbrului, in conformitate cu prevederile art. 7;
c) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii;

d) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat in situatia autovehiculelor pentru care s-a dispus de catre instante restituirea sau inmatricularea fara plata taxei speciale pentru autoturisme si autovehicule, taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.

desigur trebuie platit timbrul de mediu, chiar in situatia in care aveti hotarare definitiva si irevocabila pentru taxa de poluare/inmatriculare OG 9/2013 art 4
Din ce inteleg eu, art. 4 lit. d face referire la obligatia de plata a timbrului de mediu cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate a unui autovehicul care a fost inmatriculat prin sentinta judecatoreasca fara plata taxei pt emisiile poluante.
Situatia noastra este ca autoturismul nu a fost inmatriculat pana acum, aceasta este prima inmatriculare.
Ce se intampla cu sentintele judecatoresti ce sunt irevocabile dupa data de 15.03.2013?
Procesele au fost deschise sub incidenta vechii legi, iar sentintele vin in momentul in care in vigoare este alta lege.
Operatiunea de transfer a dreptului de proprietate este reglementata de articolul 8 din Ordinul MAI nr. 1501/2006 privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor.

Dumneavoastra nu ati transcris dreptul de proprietate pentru acest vehicul.

Iata care sunt actele necesare pentru a realiza transferul dreptului de proprietate de la vanzator la cumparator:

Cererea de transcriere a solicitantului (cumparatorul);
Fisa de inmatriculare, completata, semnata si stampilata atat de vanzator, cat si de cumparator. Documentul trebuie vizat la organul fiscal teritorial competent (in locul vizei fostului proprietar, se poate depune certificatul de atestare fiscala emis de organul fiscal teritorial competent);
Cartea de identitate a vehiculului, in original si copie;
Documentul care atesta dreptul de proprietate, in original si copie;
Actul de identitate al solicitantului, in original si copie;
Dovada efectuarii inspectiei tehnice periodice, in termen de valabilitate;
Copia asigurarii RCA, incheiata pe numele cumparatorului pentru minim 6 luni, in termen de valabilitate;
Dovada platii taxei de inmatriculare de 52 lei, in cazul vehiculelor cu masa mai mica sau egala cu 3500 kg, sau de 125 lei, in cazul vehiculelor cu masa mai mare de 3500 kg – se achita de catre cumparator. Plata se face numai in cazul in care nu se pastreaza numerele anterioare pe vehicul;
Certificatul de inmatriculare al fostului proprietar in care acesta a inscris transmiterea dreptului de proprietate – va fi mentionat pe verso “Instrainat catre …, la data de ...” si semnatura/ stampila(daca este cazul) a vanzatorului;
Placutele cu numarul de inmatriculare, daca fostul proprietar are domiciliul/sediul pe raza altui judet;
Dovada platii contravalorii certificatului de inmatriculare de 37 lei (se poate plati la CEC);
Dovada platii contravalorii placutelor cu numarul de inmatriculare (daca acestea nu se pastreaza de fostul proprietar) in valoare de 40 lei pentru numar la rand sau de 85 lei pentru numar preferential - sumele sunt achitate la ghiseul de depunere documente;
Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Roman, in termen de valabilitate;
Contractele de vanzare-cumparare / factura, in original si copie;
In cazul persoanelor juridice, vor fi depuse documentele care sa ateste dobandirea personalitatii juridice, denumirea si sediul, in copie (de exemplu, certificatul de inregistrare la Registrul Comertului), precum si imputernicirea reprezentantului legal al acestora;
Procura speciala autentificata de notarul public, daca actele se depun de o alta persoana decat titularul.

Am reusit sa inmatriculez azi.
Se pun in executare toate sentintele ce vor veni pe vechea lege.
La o noua inmatriculare se va plati timbrul de mediu.