Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Nerespectare hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Nerespectare hotarare judecatoreasca

Sotia mea a castigat procesul cu Institutia Prefectului-Serviciul Inmatriculari, pronuntandu-se o sentinta favorabila ei, care a ramas irevocabila prin nerecurare.
Vineri am incercat sa inmatriculez autoturismul sotiei, dar nu a fost primit dosarul pe motivul ca legea s-a modificat incepand cu data de 15.03.2013, iar in sentinta se face referire la vechea lege(pentru emisiile poluante).
Nu au primit dosarul si ne-au spus sa incercam saptamana viitoare pana primesc clarificari(indicatii..norme, etc).
Este posibil ca aceasta sentinta sa nu fie pusa in executare? Pot sa refuze inmatricularea autoturismului?
Multumesc.
iondanci a scris:

Krissia a scris:

@iondanci

In Romania nu ma mai mira sa aud ca "nu se face ceva" . M-ar mira sa aud opusul.. Ceea ce se intampla acolo mie imi suna putin a \"abuz in serviciu\"...Luati masuri..

Din fericire s-a rezlovlat, azi au procedat la inmatricularea masini, evident dupa foarte multe sicane, si dupa ce am facut o sesizare la Prefectura si am trimis si un mesaj pentru presa locala

Bine ca s-a rezolvat se pare ca le-a venit mintea la cap si inmatriculeaza in toata tara.Drumuri bune va doresc.
in momentul de fata se inmatriculeaza cu H.J definitiva si irevocabila la oficiul de inmatriculari?
La Tulcea nu a venit nimic la oficiul de inmatriculari.
La Tulcea nimic inca nu se inmatriculeaza deloc fara H.J,sunt niste incompetenti cu salarii de necrezut... Romanica noastra
redlife, utilizator
redlife a scris:

in momentul de fata se inmatriculeaza cu H.J definitiva si irevocabila la oficiul de inmatriculari?
La Tulcea nu a venit nimic la oficiul de inmatriculari.
La Tulcea nimic inca nu se inmatriculeaza deloc fara H.J,sunt niste incompetenti cu salarii de necrezut... Romanica noastra

www.avocatnet.ro/content/for...
redlife a scris:

in momentul de fata se inmatriculeaza cu H.J definitiva si irevocabila la oficiul de inmatriculari?
La Tulcea nu a venit nimic la oficiul de inmatriculari.
La Tulcea nimic inca nu se inmatriculeaza deloc fara H.J,sunt niste incompetenti cu salarii de necrezut... Romanica noastra

Ce se mai aude la tine,ai reusit pana la urma sa inmatriculezi?